fbpx

Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
12 Sie

Lipiec 2013 – czego internauci szukali o znakach towarowych

Lipiec okazał się miesiącem ciekawym acz pracowitym. Wiele się działo. Blog został oficjalnie przez was doceniony. Po kilku tygodniach niepewności, wyniki konkursów ogłosił serwis PolskiPrawnik.pl. Dzisiaj, podobnie jak w czerwcu, przedstawiam Ci krótkie,  miesięczne podsumowanie. W kilku słowach odpowiadam na frazy/ pytania, po których tutaj trafiano.

Lipiec 2013 - czego internauci szukali o znakach towarowych

Jedno z zapytań brzmiało “co można zarejestrować w urzędzie patentowym“. Powszechnie Urząd Patentowy kojarzony jest, jak sama nazwa wskazuje, z patentami na wynalazki. Okazuje się jednak, że najwięcej pracy ma on ze znakami towarowymi. Wynika to z prostej zależności. Praktycznie każda firma posługuje się jakąś nazwą. Wiele z nich zgłasza ją do ochrony. Mało która jednak, jest w stanie wymyślić rozwiązanie techniczne, które kwalifikuje się jako wynalazek. W Urzędzie Patentowym poza wynalazkami i znakami towarowymi chronić można jeszcze wzory przemysłowe, wzory użytkowe, oznaczenia geograficzne oraz topografie układów scalonych.

Zgłoszenie znaku towarowego opłaca się co roku czy tylko raz? Jest to nieco bardziej skomplikowane. Część opłaty uiszcza się już przy zgłoszeniu. Kolejną, pod warunkiem, że Urząd Patentowy zgodzi się dać Ci ochronę, po około roku. Jest to opłata za pierwszy 10-cio letni okres ochronny. Oznacza to, że po tym czasie będziesz musiał przedłużyć ochronę na kolejny taki okres. Jeżeli działasz przez rzecznika patentowego, ten na pewno przypomni ci o upływającym terminie. A sytuacje, kiedy przedsiębiorcy sami zapominają przedłużyć ochrony są bardzo częste.

Zastrzeżenie nazwy bloga. Ciekawe pytanie 🙂 Znaki towarowe nie ograniczają się tylko do nazwy firmy. Choć najczęściej w takiej formie występują. Znak towarowy może być oznaczeniem dla produktu (batonika, czekolady), usługi, programu komputerowego a także strony www. Nie ma więc przeciwwskazań, aby chronić również nazwę bloga. Zobacz co może być znakiem towarowym. Pamiętaj jednak, że ochrona zawsze przyznawana jest osobie prawnej na konkretne towary/usługi.

Czy jeśli w znaku towarowym zastrzeżono słowo to nie mogę go używać? Sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana i wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Są bowiem znaki, które składają się z charakterystycznego słowa i wtedy faktycznie nie można się nim posługiwać w tych samych branżach. Jednakże niektóre znaki, składające się np. ze słów ogólnoinformacyjnych, mają ochronę tylko w zakresie ich grafiki. Wtedy wystarczy nie przybliżać się wizualnie do danego logo. Najbardziej skomplikowana sytuacja jest w przypadku znaków składających się z wielu słów. Tutaj aby odpowiedzieć na pytanie o możliwość wykorzystywania danego słowa, warto zwrócić się do specjalisty.

Gdzie zgłosić prawa autorskie firmy? Prawo autorskie do logo tym różni się od znaku towarowego, że nie trzeba go nigdzie rejestrować. Jeżeli grafik stworzy dany projekt to z mocy ustawy przysługują mu już prawa autorskie (majątkowe i osobiste). Problem zaczyna się, kiedy kilka osób rości sobie prawo do danego projektu. Wtedy w najlepszej pozycji jest osoba, która jest w stanie  przedstawić dowody na swoje autorstwo.

 

Interesuje Cię prawna ochrona marki?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: