Spis treści
- • Na czym polega naruszenie regulaminu Allegro?
- • Przykład złamania prawa w serwisie Allegro
- • Przed zgłoszeniem sprawy zbierz dowody
- • Świadectwo ochronne jest niczym akt notarialny
- • Czy naruszono prawo na Allegro?
- • Co jest zabezpieczane przez pr. autorskie?
- • Nie każde użycie cudzej marki na Allegro to oszustwo
- • Pozorne naruszenie prawa do produktu na Allegro
- • >> Jak zgłosić aukcję, która łamie przepisy na Allegro?
- • 1# – Zgłoszenie z poziomu jego oferty
- • 2# – Zgłoszenie naruszenia prawa na Allegro przez formularz
- • 3# – Program WOP Allegro
- • 4# – Zgłoś podróbki na Allegro przez AllegroGadane
- • Kiedy Allegro usunie ofertę firmy, która naruszyła prawo?
- • Program WOP
- • Jak zgłosić konta na Allegro? Co jest najskuteczniejsze?
- • Możliwości naruszenia znaku towarowego na Allegro
- • Naruszenie wzoru przemysłowego na Allegro
- • Jak zgłosić nieuczciwego sprzedawcę na Allegro? Podsumowanie
Naruszenie zasad Allegro. Na czym polega?
Co miesiąc na Allegro wchodzi ponad 22 miliony osób. Robiąc zakupy w sieci ludzie chętnie wybierają ten serwis. Szczegółowe zasady korzystania z jego ekosystemu opisano w Regulaminie. Możemy tam przeczytać, że sprzedawca zobowiązuje się do:
niewystawiania na Transakcji Towarów, którymi obrót narusza obowiązujące przepisy prawa (…) lub uprawnienia osób trzecich (w szczególności prawa autorskie i inne prawa własności intelektualnej)
Regulamin Allegro, Artykuł 4. TOWARY ZAKAZANE
Aktualnie na platformie wystawionych jest ponad 250 milionów ofert. W takiej masie łatwo mogą się prześlizgnąć te, które łamią przepisy.
Pokrzywdzony przedsiębiorca powinien wtedy zgłosić nieuczciwego sprzedawcę na Allegro. Oddelegowany do tego pracownik przyjrzy się sprawie i jeżeli uzna, że doszło do naruszenia przepisów Regulaminu – usunie ofertę.
Najczęściej ma to miejsce w trzech przypadkach:
- Doszło do naruszenia autorskich praw majątkowych lub osobistych. Np. poprzez skopiowanie opisu i zdjęć.
- Konkurent bezprawnie użył Twojego znaku towarowego – czyli nazwy albo logo, które zarejestrowałeś wcześniej w Urzędzie Patentowym.
- Ktoś oferuje produkt, który zastrzegłeś jako wzór przemysłowy. W takiej sytuacji masz na niego monopol i możesz zablokować nieuczciwego sprzedawcę.
Przeczytaj również: Ile kosztuje zastrzeżenie nazwy i logo firmy?
Jeżeli jako kupujący zostałeś oszukany na Allegro (kupiłeś produkt niezgodny z opisem albo towar nie dotarł), to w ramach Programu Ochrony Kupujących (obecnie Allegro Protect) możesz ubiegać się o rekompensatę i odzyskać pieniądze.
Przykład naruszenia prawa na Allegro. Jak nie dać się oszukać?
Serwis ma swoją wewnętrzną wyszukiwarkę. Niektóre frazy są dla firm szczególnie atrakcyjne. Chodzi o te, będące popularnymi markami. Obok sformułowań typu „klocki konstrukcyjne” czy „klocki edukacyjne” przedsiębiorcy dodają „jak klocki LEGO”.
Taki zabieg to oczywiście naruszenie prawa. LEGO nie tylko zastrzegło swoje znaki towarowe w odmianie słownej i słowno-graficznej, ale fantastycznie je rozpromowało. A to oznacza, że ta marka cieszy się renomą. Przepisy chronią je więc dużo mocniej. Konkurencja czerpie więc w wyżej wymieniony sposób nienależne korzyści z wywoływanych skojarzeń. Więcej przeczytasz o tym tutaj:
Możesz przejść od razu do sedna tego artykułu klikając:
Jak zgłosić nieuczciwego sprzedawcę na Allegro?
Przed zgłoszeniem nieuczciwego sprzedawcy zbierz dowody
Wbrew pozorom nie chodzi o dowody naruszenia Twoich praw. Te, przynajmniej w teorii, widać wprost w treści wystawionej oferty. Powinieneś zgromadzić dowody świadczące o tym, że posiadasz prawa autorskie, prawa do marki czy prawa do produktu.
Pracownik Allegro musi mieć pewność, że koresponduje z właściwą osobą. I tutaj zaczynają się schody, ponieważ praw autorskich nigdzie się nie zastrzega. Co więcej, nie każde zdjęcie będzie się kwalifikować do takiej ochrony (chodzi o packshot-y). Bez względu na to kto zrobi fotografię, ten sam model butów na białym tle, u każdego będzie wyglądał identycznie.
Świadectwo ochronne jest niczym akt notarialny
Sytuacja zmienia się, jeżeli te same buty zastrzeżesz w formie wzoru przemysłowego. Co prawda wiąże się to z pewnymi opłatami urzędowymi, ale to kompletnie zmienia reguły gry. Zyskujesz w ten sposób dowód na to, że wskazany w zgłoszeniu przedmiot zastrzeżono i Ty jesteś jego właścicielem.
Na tej samej zasadzie działa rejestracja znaku towarowego. Nie musisz zbierać setek faktur sprzedażowych, aby pokazać od kiedy danej nazwy używałeś. Masz na to dokument, który potwierdza przysługujące Ci prawa.
Jeżeli zastanawiasz się teraz jak zgłosić nieuczciwego sprzedawcę na Allegro to sprawa jest prosta. Wszystko ogranicza się do wysłania mailem skanu świadectwa i wskazania numeru spornej oferty. Usuniesz tak ofertę naruszającą Twoje prawa bez angażowania do tego organów ścigania czy zgłaszania sprawy na policję!
Dalsza część artykułu pod formularzem.
Czy sprzedawca naruszył prawo na Allegro?
Zauważyłem, że ludzie mają tendencję do zbytniego upraszczania przepisów. Przyjmują, że skoro zastrzegli markę bądź produkt, to mogą zablokować konkurencję. Wydaje im się, że przyznanie im świadectwa ochronnego jest gwarancją, że działają legalnie. Myślą, że gdyby było inaczej, to przecież Urząd Patentowy takiej ochrony by im nie przyznał.
To wszystko jest bardziej skomplikowane. W pewnych okolicznościach zarejestrowany znak towarowy czy wzór przemysłowy można unieważnić. Zresztą nawet bez tego niesłusznie usunięta z Allegro firma może Cię pozwać. Aby nie wpaść w takie problemy prawne, nie działaj na oślep. Przed zaatakowaniem konkurenta skonsultuj się z rzecznikiem patentowym.
Poniżej opisuję przykłady takich nieoczywistych wyjątków.
1. Co jest zabezpieczane przez prawo autorskie?
Jeżeli pomyślałeś, że chronione jest wszystko to, co stanowi efekt pracy intelektualnej człowieka, to się mylisz. Aby można było powiedzieć, że dane zdjęcie, opis bądź logo, jest utworem, to musi ono mieć indywidualny charakter. Czyli powinno być na tyle skomplikowane, aby można było w nim dostrzec „odcisk palca” twórcy. To tak jak z obrazami Van Gogha. Aby dostrzec jego styl, nie wystarczy jedno maźnięcie pędzla.
I to jest kolejne wyzwanie przed którym stoją osoby zarzucające naruszenie autorskich praw na Allegro. Często okazuje się, że one w ogóle nie istnieją! Sądy wypowiadały się, że za utwór nie można uznać:
- rysunku technicznego;
- ogólnego pomysłu na biznes;
- pojedynczego słowa czy prostego logo np.:
Jeżeli zastanawiasz się gdzie zgłosić naruszenie praw autorskich, to powinieneś wcześniej ustalić coś jeszcze. A mianowicie czy one w ogóle do Ciebie należą? Jeżeli dany utwór wykonała Ci osoba trzecia, to musisz z nią podpisać umowę na przeniesienie tych praw. To się nie dzieje samo z siebie po opłaceniu faktury. Ustalenia ustne nie wystarczą, wymagane jest zachowanie formy pisemnej umowy.
2. Nie każde użycie znaku towarowego na Allegro to oszustwo!
Często trafiają do mnie Klienci, którzy otrzymali pismo ostrzegawcze od konkurencji. Ta powołując się na zarejestrowany znak towarowy żądał od nich zaprzestania sprzedaży np. proszków do prania. Tyle, że władza nad marką nie jest absolutna. Jeżeli producent sam wprowadził dany towar na rynek EOG, to każdy może go dalej odsprzedawać.
Innymi słowy wolno Ci posłużyć się w opisach oferty cudzą marką, aby poinformować klienta co sprzedajesz. Czyli np. używany samochód TOYOTA Yaris.
Naruszeniem prawa na Allegro będzie pozorne informowanie. Przykładem są dywaniki samochodowe z nadrukiem BMW. Nie trzeba tego robić, aby wskazać do jakiego modelu pasują. Koncerny mogą zgłosić nieuczciwego sprzedawcę i usunąć mu konto!
3. Pozorne naruszenie prawa do produktu na Allegro a zakupy w sieci
Po zastrzeżeniu wyglądu przedmiotu jako wzoru przemysłowego masz na niego wyłączność. Procedura zgłoszeniowa jest błyskawiczna i na UE trwa ledwie kilka dni. To zachęca ludzi do rejestrowania tego co importują z Chin. Ze świadectwem w ręku przesyłają zawiadomienia o naruszeniu praw na Allegro i usuwają konkurentów.
Głośno było o Chińczyku, który zastrzegł taki oto wiszący fotel (po prawej):
Później na dobry rok sparaliżował wszystkim sprzedaż na Allegro. Tyle, że ten produkt w dacie złożenia podania nie był nowy. Od dobrych 3 lat był na tej platformie oferowany przez wiele firm. Co ciekawe w samych Chinach ktoś go zastrzegł już w 2012 roku. Efekt tego był taki, że jedna z pokrzywdzonych firm to prawo mu unieważniła.
Zajęło jej to jednak 10 miesięcy.
Uważaj! Z pozycji atakującego, możesz nagle stać się celem ataku
Świadectwo ochronne to bardzo skuteczna broń. Pracownicy Allegro zasłaniają się często tym, że nie mają ani wiedzy ani uprawnień, aby ocenić kto ma w sporze rację. Asekuracyjnie więc robią to, czego żąda od nich właściciel znaku towarowego czy wzoru przemysłowego. Czyli usuwają oferty wskazane w skardze.
Na krótką metę wtedy wygrywasz. Jeżeli jednak taka osoba postanowi walczyć, rozpocznie się dłuższy spór. Możesz zostać oskarżony o czyny nieuczciwej konkurencji. Często przy tej okazji konkurent spróbuje unieważnić prawo w oparciu o które go atakujesz. Jeżeli przegrasz, będziesz zmuszony do naprawienia wyrządzonej szkody.
Musisz mieć pewność, że Twój przeciwnik faktycznie łamie regulamin na Allegro. Zanim go zgłosisz do platformy, skonsultuj swoją sprawę ze mną jako rzecznikiem patentowym.
Jak zgłosić nieuczciwego sprzedawcę na Allegro?
Allegro deklaruje, że na bieżąco sprawdza czy oferty nie łamią przepisów. Tyle, że często nie są w stanie tego zweryfikować. Po samym zdjęciu rzadko kiedy można rozpoznać podróbkę. Poza tym jak ocenić czy produkt pochodzi z legalnego źródła? To wszystko sprawia, że pokrzywdzeni przedsiębiorcy sami muszą informować o oszustwach.
Poniżej opisuję aż 4 sposoby jak zgłosić naruszenie prawa na Allegro.
1. Zgłoś nieuczciwego sprzedawcę z poziomu jego oferty
Pierwszym sposobem jest wykorzystanie przycisku „Zgłoś naruszenie zasad”. Znajdziesz go na dole strony – pod każdą aktywną aukcją. Z tej funkcjonalności może skorzystać „każda osoba z ulicy”, a nie tylko uczestnik programu Współpraca w Ochronie Praw.
Po kliknięciu zostaniesz przeniesiony do formularza. Z tego poziomu musisz wskazać podstawę zgłoszenia. O ile dany przedsiębiorca narusza prawa do Twojej marki lub produktu zaznacz „Zgłoś przedmiot naruszający zasady”, a następnie „Produkt nieoryginalny”.
Jest również opcja dotycząca naruszenia praw autorskich.
2. Zgłoszenie naruszenia prawa na Allegro za pomocą formularza
Możesz hurtowo zgłosić wszystkie oferty łamiące Twoje prawa (tj. do 1000). W tym celu użyj tego dedykowanego formularza Allegro. Zaznacz opcję „nielegalna kopia” albo „inny przedmiot naruszający zasady”. W oknie na komentarz wpisz numer swojego prawa ochronnego, a najlepiej link do twojego prawa w bazie urzędu patentowego.
3. Współpraca w Ochronie Praw (WOP Allegro). Program do walki z podróbkami
Każda platforma sprzedażowa ma wdrożony program chroniący właścicieli znaków towarowych oraz wzorów przemysłowych. Przykład: Amazon Brand Registry. Allegro powołało analogiczny program Współpraca w Ochronie Praw (WOP).
Ma on na celu prostsze i szybsze zgłoszenie przypadków naruszeń. Dołączyć do niego mogą jedynie te podmioty, które wykażą, że dane prawa do nich należą. Jak pisałem, sprawę załatwia formalna rejestracja w Urzędzie Patentowym.
4. Zgłoś podróbki na Allegro przez AllegroGadane
O tym jak zgłosić nieuczciwego sprzedawcę przez forum Allegro mało kto wie. Okazuje się jednak, że to bardzo proste. Wystarczy, że założysz konto na AllegroGadane, a później rozpoczniesz wątek opisując problem z jakim się mierzysz. Forum administrują pracownicy Allegro, którzy odpowiadają na pytania, ale i reagują na sygnały o podrobionych towarach.
W praktyce po zainicjowaniu dyskusji pracownik serwisu sprzedażowego może ręcznie usunąć oferty naruszające prawo. Tak zakończyła się poruszana tam sprawa klocków LEGO z Chin. Często podnoszone są tam również kwestie coraz aktywniejszych trolli patentowych.
Kiedy zostanie usunięta oferta sprzedawcy, która narusza prawo?
Po złożeniu skargi wskazana oferta jest usuwana tego samego dnia. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy naruszenie w ocenia pracownika portalu nie jest tak oczywiste. Wtedy musimy go do tego przekonać. Nie będę ukrywał, że czasami jego zarzuty bywają absurdalne. Raz dostaliśmy informację, że nasz klient zastrzegł logo, a konkurent używa „ledwie” identycznej nazwy. Kolizji więc nie ma. Cóż, Trybunał Sprawiedliwości UE uważa inaczej. ?
Tłumaczyłem to w artykule: Co lepiej zastrzec nazwę czy logo firmy?
Allegro najczęściej jednak usuwa z platformy firmę, która łamie prawo. Przepisy, które do tego zobowiązują, zdejmują z serwisu sprzedażowego odpowiedzialność za ewentualne szkody.
Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto […] w razie […] uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.
Art. 14 ust. 1 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną
Jak mogę zgłosić ofertę w ramach programu WOP?
Jak pisałem ten program powstał, aby walczyć z przypadkami ofert naruszających prawo. Z informacji od samego Allegro wiemy, że aby dołączyć do WOP, musisz po prostu przesłać pierwszy przypadek naruszenia swoich praw. Formalnie powinieneś to zrobić na adres e-mail:
program.wop@allegro.pl
Takie zgłoszenie musi zawierać poniższe informacje:
- jaka dokładnie oferta narusza regulamin Allegro;
- czego dotyczy naruszenie (np. że chodzi o wzór przemysłowy);
- jaka podstawa prawna zobowiązuje Allegro do usunięcia nieuczciwej firmy;
- załącznik ze skanem pełnomocnictwa, jeżeli działasz przez rzecznika patentowego;
- potwierdzenie zastrzeżenia znaku towarowego lub wzoru przemysłowego.
Te wszystkie dane są niezbędne do weryfikacji zgłoszenia przez pracownika portalu Allegro. Finalnie, albo usunie aukcję naruszającą prawo, albo uzasadni dlaczego nie chce tego zrobić. Na tym etapie przydaje się wsparcie rzecznika patentowego.
Jak zgłosić oszustwo na Allegro? Co jest najskuteczniejsze?
W swoich regulaminach portale sprzedażowe mają często informacje o tym, że zakazana jest sprzedaż, która narusza prawa własności intelektualnej. To bardzo szerokie pojęcie, które obejmują m.in. prawa autorskie, dobra osobiste czy też czyny nieuczciwej konkurencji. Są to więc prawa nie wymagające formalnej rejestracji.
Na pierwszy rzut oka to ich zaleta. Nie musisz za taką ochronę płacić ani dopełniać żadnych formalności. Tylko do czasu. Jeżeli dochodzi do sporu, albo chcesz zgłosić nieuczciwego sprzedawcę, to musisz udowodnić, że te prawa należą do Ciebie. A to nie takie proste.
Jeżeli jednak zastrzegłeś swoją markę albo wygląd produktu, to odwracasz tym ciężar dowodowy.
Pokazujesz Allegro świadectwo ochronne i nie ma on wątpliwości, że jesteś na prawie. Konkurent może to próbować podważać, ale w postępowaniu spornym. Wtedy to on musi zgromadzić na wszystko dowody.
Obrazowo mogę powiedzieć, że 10 razy łatwiej uzyskać formalną ochronę niż ją później unieważnić. A to prowadzi do zaskakujących wniosków, że ta ochrona płatna jest w perspektywie czasu tańsza niż ochrona darmowa.?
Naruszenie znaku towarowego w aukcji Allegro
Znak towarowy to pojęcie typowo prawne. W praktyce odnosi się ono do każdego oznaczenia, które używasz komercyjnie. A to oznacza, że musisz na nim zarabiać oferując albo towary, albo usługi. Zwykle w Urzędzie Patentowym zgłasza się nazwę i logo. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że odmian znaków towarowych jest więcej.
Przykłady naruszenia znaku towarowego na Allegro:
- Konkurent posługuje się nazwą, która różni się od Twojego znaku towarowego jedną albo dwoma literkami. To mit, że 30% różnic obchodzi prawo.
- Oryginalny produkt, ale sprowadzony spoza strefy krajów EOG nie może być sprzedawany w Unii Europejskiej.
- Naklejki, breloki czy dywaniki z nadrukowanym logo marki samochodu.
Naruszenie wzoru przemysłowego w serwisie Allegro
Wzory przemysłowe to pojęcie, którym określa się dizajn przedmiotów. Przedsiębiorcy wiedzą, że atrakcyjny wygląd produktu podnosi jego sprzedaż. Zastrzegając tę płaszczyznę, zabezpieczasz de facto swoją poza cenową przewagę nad konkurencją.
Przykłady naruszenia wzoru przemysłowego na Allegro:
- Konkurent wprowadza produkt o wyglądzie różniącym się od Twojego niezauważalnymi szczegółami. Innymi słowy klienci mogą mieć wrażenie déjà vu.
- Ktoś sprzedaje wierne kopie sprowadzone z Chin.
- Oferowanie zamienników, które nie mieszczą się w tzw. klauzuli napraw.
Dlaczego nie wolno kupować produktów inspirowanych oraz replik?
Zauważyłem, że wiele osób wierzy w to, że.podróbkę od produktu, który mogą oferować różni jedynie opis. Używają więc sformułowań typu:
- perfum inspirowany CHANEL N°5;
- replika torebki Louis Vuitton.
Ewentualnie delikatnie modyfikują produkt, aby nie był kopią 1:1 oryginału. Panuje mit, że 30% zmian obchodzi plagiat. Prawda jest taka, że to wszystko łamie obowiązujące przepisy. Takie oszustwo jest przestępstwem, za które grozi nawet odpowiedzialność karna. Istnieje możliwość zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa na policję.
Jak zgłosić nieuczciwego sprzedawcę na Allegro? Podsumowanie
Wszystko ogranicza się do dwóch rzeczy. Zacznij od przekonania pracownika serwisu Allegro, że posiadasz prawa na które się powołujesz. O ile dysponujesz świadectwem „opatentowania” znaku towarowego czy wzoru sprawa jest prosta. Później musisz formalnie wskazać, która oferta narusza prawo i regulamin Allegro. Najłatwiej zrobić to przez ten formularz.
O ile sprawa wydaje się oczywista, serwis usunie ofertę nieuczciwego przedsiębiorcy. Czasami może również usunąć całkowicie jego konto. Tak się stanie, jeżeli w nazwie znajdzie się cudzy znak towarowy. Mogą to niestety wykorzystywać trolle patentowe.
Posiadanie formalnej ochrony niesamowicie ułatwia walkę z nieuczciwą konkurencją. Bez pomocy prawników czy sądu usuniesz konkurenta z Allegro. Niestety prowadząc firmę bez zastrzeżonej nazwy ryzykujesz tym, że ktoś ją zastrzeże na siebie. W takiej sytuacji łatwo zablokuje Ci kluczowy kanał sprzedaży jak Allegro, Amazon czy Olx.
Zobacz również:
- Ile kosztuje zastrzeżenie nazwy firmy w Polsce i UE?
- Chcę zastrzec nazwę i logo. Czy muszę robić dwa zgłoszenia?
- Badanie zdolności rejestrowej nazwy firmy. Na czym polega?
- Jak sprawdzić czy nazwa firmy jest dostępna?
- Czy można zastrzec logo na osobę fizyczną?
- Jak chronić domenę internetową?
- Listy od oszustów, czyli wyłudzenie „na Urząd Patentowy”. Jak nie dać się oszukać?
- Jak sprawdzić czy logo nie jest plagiatem?
FAQ
Kto może zgłosić do ochrony nazwę i logo w Urzędzie Patentowym?
Zgłoszenia znaku towarowego (bo tak chroni się nazwę i logo) może dokonać każda osoba fizyczna ?♂️ lub prawna.
Właścicielem znaku towarowego może być na przykład:
✅ osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej;
✅ osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą;
✅ spółka prawa cywilnego;
✅ spółki osobowe i kapitałowe;
✅ stowarzyszenia i fundacje;
✅ kraj – w Polsce takie znaki zgłasza Skarb Państwa.
Pamiętaj tylko, że w pewnych sytuacjach Urząd Patentowy może Ci takiej ochrony odmówić. Wtedy stracisz zainwestowane w to pieniądze. Aby tego uniknąć, zrób ?pełną analizę prawną swojej marki przed zgłoszeniem.
Na czym polega podrabianie znaków towarowych?
Podrabianie znaków towarowych polega na używaniu lub kopiowaniu tego oznaczenia lub jego elementów przez inną firmę lub osobę bez zgody właściciela.
✅ W przypadku pojawienia się podrobionych produktów, właściciel zarejestrowanego znaku towarowego może podjąć skuteczniejsze kroki prawne w celu ochrony swojej marki i wyeliminowania nielegalnej konkurencji.
✅ Jest to szalenie proste w przypadku zewnętrznych serwisów sprzedażowych. Allegro, Amazon, Facebook usuną sporną ofertę, jeżeli wyślesz do nich skargę ze skanem świadectwa ochronnego. Czyli wyeliminujesz nieuczciwego konkurenta bez angażowania sądu, a nawet prawników.
Włącz się do dyskusji
Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności.
Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.
Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@kancelarialech.pl. Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.