Slider
18 Mar

Godło ZSRR wspólnotowym znakiem towarowym?

Sprawa T‑232/10

Cóż za ironia losu. Jeden z symboli komunizmu, godło ZSRR, zostało zgłoszone do OHIM jako wspólnotowy znak towarowy. Ówczesny system ze swoimi ideologami na czele zawsze ostro krytykował prawo patentowe. Teraz z kolei ktoś próbuje w sercu kapitalistycznego świata uzyskać ochronę na znak towarowy. Bynajmniej już nie z socjalistycznych pobudek 🙂

 

W 2006 roku spółka Couture Tech Ltd, zajmująca się międzynarodowymi aspektami działalności jednego z rosyjskich projektantów mody dokonała zgłoszenia do OHIM taki oto znak graficzny:

 Godło ZSRR - wspólnotowy znak towarowy

Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) odrzucił to zgłoszenie, podnosząc, że znak ten stanowił wierne odtworzenie godła ZSRR. Opierając się na przepisach prawa oraz praktyce administracyjnej części praw członkowskich (Węgier, Łotwy, Republiki Czeskiej) stwierdził następnie, że tego typu symbole będą postrzegane jako sprzecznie z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. I ciężko się z tymi twierdzeniami nie zgodzić.

Zgłaszający wniósł jednak skargę do Sądu o stwierdzenie nieważności tej decyzji.

 

Godło ZSRR bez szans na ochronę…

Sąd oczywiście podzielił stanowisko OHIM mówiąc, ze znaku towarowego nie rejestruje się jeżeli jest on sprzeczny z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami w części Unii. W zależności jednak od przypadku część tę może stanowić także pojedyncze państwo członkowskie. A właśnie w świetle przepisów prawa węgierskiego sierp, młot i czerwona gwiazda pięcioramienna są uważane za “symbole despotyzmu” a ich używanie jest sprzeczne z porządkiem publicznym.

W wyniku tego Sąd 20 września 2011 roku oddalił żądanie Couture Tech Ltd.

Tak oto kończy się historia nazbyt „przedsiębiorczej” spółki. Swoją drogą mnie osobiście razi eksponowanie w różnych formach symboli komunistycznych. Dziś na szczęście mniej, ale nadal można spotkać młodych ludzi dumnie paradujących w koszulkach z sierpem i młotem. Mówi się, że historię piszą zwycięzcy, ale przy obecnym łatwym dostępie do informacji po prostu pewnych rzeczy nie wypada nie wiedzieć.

Niemniej wiemy to już na pewno. Przy godle ZSRR nie zobaczymy nigdy tej charakterystycznej R-ki w kółeczku.

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: