Slider
15 Kwi

Domena internetowa a znak towarowy

Czy domena internetowa może być chroniona jako znak towarowy? Internet jest obecnie dostępny dosłownie wszędzie. Dziś bycie on-line po prostu się opłaca. W związku z tym często dostaję pytania o to czy można “opatentować domenę internetową”. No i co na to Urząd Patentowy?Domena internetowa a znak towarowy

W artykule pt. jak chronić domenę internetową wskazywałem, że rejestrując domenę nie stajesz się automatycznie jej właścicielem. Uzyskujesz jedynie możliwość czasowego posługiwania się nią.

Z drugiej strony jest znak towarowy. Jeżeli zarejestrujesz go w Urzędzie Patentowym, uzyskujesz 10-cio letnie prawo ochronne. Nikt nie może się wtedy posługiwać określeniem identycznym ani podobnym do twojego znaku.

I tu przedsiębiorcy często wpadają na prosty pomysł.

Postanawiają domenę internetową zarejestrować jako znak towarowy.

Czy da się tak zrobić?

Tak.

Diabeł oczywiści tkwi w szczegółach…


Nie każda domena da się zarejestrować jako znak towarowy.

Myśląc o znaku towarowym nie możesz zapominać o jego przeznaczeniu. Powinien nadawać się do odróżniania towarów i usług jednego przedsiębiorcy od takich samych towarów i usług innego przedsiębiorcy.

Przykład:

Domena internetowa a znak towarowy.

Powyżej widzisz dżem truskawkowy marki “Łowicz” oraz “Stowit”.

Oba te określenia mogą być znakami towarowymi ponieważ nadają się do odróżniania tego samego towaru – dżemu. Podstawową funkcją znaku towarowego jest bowiem funkcja oznaczenia pochodzenia towaru.

Znakiem towarowym nie jest określenie “dżem truskawkowy”. Pojęcie to zamiast umożliwić odróżnianie towarów jednoznacznie na nie wskazuje.


Problem z rejestracją znaków opisowych.

Określenia ogólnoinformacyjne nie nadają się do odróżniania towarów i usług. Nie są więc przez Urząd Patentowy w ogóle traktowane jako znaki towarowe.

Takich obostrzeń nie ma przy  rejestracji (“kupnie”) domeny internetowej. Możesz pod domeną chleb.pl swobodnie sprzedawać pieczywo. Jednak takiego znaku na pieczywo Urząd Patentowy Ci nie zarejestruje.

Jakim cudem udało się więc zarejestrować takie znaki towarowe jak:

Domena internetowa a znak towarowy.R-17421

Domena internetowa a znak towarowy.R-183876

Cóż są to znaki słowno graficzne.

Ich elementem odróżniającym jest szata graficzna a nie słowo “raty” czy “ubranka”. Poza tym elementy domeny jak „www” czy „.pl” nie są traktowane jako elementy fantazyjne. Ma je bowiem każda domena. Przy tego typu znakach towarowych chroniony jest ich wygląd a nie słowo.

 

Osobiście powtarzam, że:

KAŻDY ZNAK SŁOWNY CHRONI DOMENĘ INTERNETOWĄ,
ALE NIE KAŻDY ZNAK SŁOWNO- GRAFICZNY.

 

Wyrok Sądu Najwyższego

z dnia 11 grudnia 2013 r.
(sygn. akt IV CSK 191/13)

[…] posługiwanie się znakiem towarowym w Internecie jest sposobem używania znaku objętym monopolem uprawnionego z tytułu prawa ochronnego. Jedną z form wykorzystania znaku w środowisku internetowym jest umieszczenie oznaczenia w domenie internetowej.

 

Najlepszym przykładem jest opisany już przeze mnie na blogu PolskiBus. Przewoźnik ten próbował zarejestrować domeny takie jak:

– polskibus.com
– polskibus.pl
– polskibus.com.pl

Za każdym razem jednak Urząd Patentowy RP odmawiał mu ochrony.

Uzasadniał to tym, że zestawienie tych słów jednoznacznie wskazuje na rodzaj oferowanych usług – przewozy polskimi autobusami. Co ciekawe przewoźnik skutecznie zarejestrował wiele znaków słowno- graficznych m.in. ten:

Domena internetowa a znak towarowy.R-248646

 

Chcesz aby twoja domena internetowa była chroniona jako znak towarowy? Zadaj sobie pytanie czy określenie, które w sobie zawiera nie sugeruje oferowanych przez Ciebie towarów lub usług. Albo jeszcze lepiej.

Zadaj to pytanie 5 obcym Ci osobom.

Jeżeli bez problemu je zlokalizują, to mam złą wiadomość. Poświęcasz czas na promocję marki, której nie będziesz wyłącznym właścicielem. Konkurencja będzie mogła legalnie posługiwać się podobnymi domenami.


Sprawdź czy Twoja nazwa “jest wolna”.

Twoja domena internetowa nadaje się do ochrony jako znak towarowy.

Ok.

Teraz stoi jednak przed Tobą dużo poważniejsze zadanie. Samo zgłoszenie znaku towarowego do Urzędu Patentowego nie oznacza automatycznie, że ochrona zostanie Ci przyznana. Znak musi spełniać szereg wymogów. W tym ten najważniejszy.

Nie może być podobny do znaku już zarejestrowanego.

 

Przed zgłoszeniem dobrze zrobić badanie zdolności rejestrowej znaki towarowego. Badając podobieństwo znaków Pamiętaj o podstawowej zasadzie. Rejestrując znak nie uzyskujesz monopolu absolutnego na nazwę. Wyłączność na dane określenie uzyskujesz jedynie w zakresie wskazanych przy zgłoszeniu towarów i usług.

Wracając więc do przykładu z dżemami.

Jeżeli prowadzisz handel międzynarodowy pod nazwą STOVIT to marka dżemów nie będzie dla Ciebie kolizją. Jeżeli natomiast przed tobą ktoś zarejestrował znak STOWIT na podobne usługi to masz problem.

Procedura rejestracji znaku towarowego nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Otrzymując świadectwo ochronne uzyskujesz niejako urzędowe poświadczenie, że jesteś właścicielem swojej marki. Poza wyjątkowymi sytuacjami nikt nie zabroni Ci posługiwania się twoją domeną internetową. Będziesz miał również silne narzędzie prawne do walki z “piratami domenowymi”.

______________________

 

Zachęcam Cię również do obejrzenia nagrania o opisowych znakach towarowych. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć ten artykuł.Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

baner-pod

Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Justyna Grudzień 2, 2015 o 18:57

Witam,
Bardzo mnie interesuje ochrona własności intelektualnej i od dawna śledzę Pana bloga. Bardzo mi się podobały wszystkie artykuły o ochronie domeny i w trakcie lektury nasunęło mi się jedno pytanie:

Zastrzeżenie znaku słownego na pewno pozwala na “blokowanie” domeny, ale czy zastrzeżenie znaku słowno-graficznego również, skoro znak słowno-graficzny chroni dane hasło w kontekście danej grafiki?

Pytam z ciekawości, bo ta kwestia nie jest dla mnie zrozumiała po lekturze artykułu i gdyby zechciał Pan odpowiedzieć to byłoby super 🙂

Pozdrawiam,
Justyna

Odpowiedz

Mikołaj Lech Grudzień 3, 2015 o 00:42

Dzień dobry Pani Justyno

Słowno- graficzny znak towarowy chroni domenę jedynie w sytuacji, kiedy jest fantazyjny na płaszczyźnie fonetycznej. To znaczy nie jest po pojęcie ogólnoinformacyjne ubrane w szatę graficzną.

Przykład: Znak towarowy słowno-graficzny ORLEN (logo) zabezpiecza domenę. Słowo “orlen” nic nie oznacza, a więc nadaje się do odróżniania towarów i usług na rynku. W tym artykule wskazałem jednak słowno-graficzny znak “dobra woda” na wodę mineralną. Taki znak choć skutecznie zarejestrowany absolutnie nie zabezpiecza samego słowa a więc nie chroni domeny internetowej.

Tym samym problem mają często sklepy internetowe. Powszechne jest działanie pod domenami typy rowery.pl czy e-kredyty.

Czy udało mi się jasno to Pani wytłumaczyć?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Max Październik 28, 2016 o 00:21

Witam

Ciekawy artykuł. Niby wszystko jasne ale… czy to znaczy ze mając zarejestrowany znak słowo graficzny np rowery.pl ktoś może mi odebrać te domenę? Kto może mieć mocniejsze prawo skoro to słowo nie uzyska szerszej ochrony? Rozumiem ze znak ten nie będzie miał charakteru ofensywnego czyli nie będę mógł zakazać innym stosować tego słowa. Ale czy w rym wypadku będzie to defensywny charakter rejestracji? Czyli ja niewiele mogę zrobić bo nie mam monopolu na nazwę ale tez ktoś inny nic mi nie zrobi jeśli mam znak towarowy w formie słowni graficznej?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Październik 30, 2016 o 17:53

No właśnie obecnie nawet prowadzę tego typu sprawę w sądzie. Po jednej stronie właściciel zarejestrowanego słowno-graficznego znaku a po drugiej mój klient z domeną. Znak na płaszczyźnie słownej nie nadaje się do odróżniania towarów ani usług. Nie ma więc szans na ochronę w wersji słownej i nikt tego określenia nie może zmonopolizować. Ciężko mi sobie wyobrazić aby sąd uznał inaczej i nie odrzucił ich pozwu.

Jeżeli klient się zgodzi to pewnie po zakończeniu sprawy opiszę ją na blogu.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Justyna Grudzień 3, 2015 o 16:06

Witam,
tak jak najbardziej, bardzo dziękuję 🙂

Odpowiedz

Piotr Kwiecień 23, 2016 o 14:57

Dzień dobry,

przeczytałem sporo wpisów na Pana blogu i nie znalazłem podobnego przypadku do mojego. Otóż mam sklep internetowy. Niecałe dwa lata temu rozpocząłem współpracę z amerykańską firmą, której oddział na Europę mieści się w Irlandii. Ich oficjalna strona mieści się pod domeną X.com, a ja w celach promocyjnych szukałem domeny, pod którą zamieściłbym stronę informacyjną o produktach firmy X, bez użycia ich logo. Strona zawiera opisy produktów + linki do produktów oraz link do produktów producenta w sklepie. Jako, że domena X.eu była wolna wykupiłem ją. Rozszerzenia .eu są raczej mało wartościowe, głównie wykorzystuje się je pod budowę zaplecza dla stron. Strona oczywiście w żaden sposób nie przypomina strony producenta, swoim wyglądem nie wprowadza w błąd konsumentów. Nie myślałem, że to dla kogoś może być problem, a już na pewno nie kupiłem jej po to by odsprzedać ją z zyskiem. Zainwestowałem w stronkę (zrobienie stronki, likowanie, serwery, domena itp). Niedawno próbował się skontaktować ze mną jeden z dyrektorów tej firmy, bo “chciał ze mną omówić nasze wspólne interesy”. Dodam, że jestem ich autoryzowanym sklepem (tj. uzyskałem dostęp do ich towarów po bezpośrednim kontakcie z oddziałem w Irlandii, i towar jest kupowany przeze mnie bezpośrednio u nich). Ów dyrektor nie zgłosił zastrzeżeń co do sposobu wykorzystania przeze mnie ich znaków towarowych, lecz wyraził nadzieję, że transferuję im domenę, bo oni są właścicielem marki X. Oczywiście transfer miałby nastapić za darmo, do tego dostałem instrukcję jak to zrobić. Na końcu wyraził nadzieję na naszą dalszą współpracę, co osobiście odbieram jako szantaż (jak nam nie oddasz strony, to nie będziemy już współpracować). Czy właściciel ma prawdo do takich działań? I czy firma, będąca oficjalnym partnerem i której działalności właściciel marki jest świadoma, do tej pory godziła się na nią i nie zgłasza nadużycia znaków towarowych(nie wykorzystuję na tej stronie znaku graficznego, tylko napis x.eu) ma prawo do przejęcia takiej strony?

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 27, 2016 o 08:55

Panie Piotrze
Pana pytanie kwalifikuje się już na telefoniczną poradę prawną.
Proszę o kontakt na mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dabros Marzec 29, 2017 o 19:01

Witam. Mam pytanie odnośnie zarejestrowanej dawno domenie np 5 lat temu,
teraz np w tym roku firma lub organizacja zastrzega znak towarowy “słowny” na nazwę użytą w domenie. Czy orientuje się Pan czy fakt że domena była od dawna zarejestrowana była u jednego właściciela ma jakieś prawne znaczenie? Czy jest to określone jakimś przepisem / regulaminem ?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 4, 2017 o 15:50

Dzień dobry.
Z faktu samej rejestracji domeny nie uzyskuje się praw do nazwy. Pewne prawa nabywa się w następstwie używania takiego określenia w obrocie gospodarczym. Pisałem o tym w artykule pt. “Niezarejestrowany znak towarowy“. W drugą stronę również nie działa to tak prosto, że wystarczy zarejestrować znak towarowy aby przejąć wszystkie domeny na rynku. Z faktu, że domena była już zarejestrowana może na tą chwile płynąć taka informacja, że w momencie rejestracji działał Pan w dobrej wierze, zakładając, że w przyszłości zacznie Pan coś pod tą domeną umieszczać.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Witek Czerwiec 7, 2018 o 16:06

Dzień dobry,
Prowadzę firmę od 10 lat i chciałbym zastrzec nazwę firmy/sklepu. Niestety domena pod tą samą nazwą jest już zajęta przez kogoś innego kto również prowadzi podobny biznes. Czy jeśli zastrzegę nazwę firmy to są jakieś środki prawne umożliwiające przejęcie tej domeny?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 8, 2018 o 14:43

Dzień dobry.

To nie takie proste, że wystarczy znak zarejestrować, aby przejąć cudzą domenę internetową. Aby Panu dobrze doradzić musiałbym przeanalizować tę sprawę. Takimi informacjami dzielę się już w ramach telefonicznej porady prawnej. Jeżeli jest Pan nią zainteresowany to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Beata Październik 9, 2018 o 17:42

Bardzo ważny i przydatny artykuł. Ale co w sytuacji kiedy webmaster odmawia cesji domeny zleceniodawcy-właścicielowi firmy, której nazwa (firmy) jest zarejestrowanym znakiem towarowym? strona została wykonana dwa lata przed zastrzeżeniem znaku.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Październik 19, 2018 o 09:06

Dzień dobry Pani Beato.

W opisanym przez Panią przypadku jest problem. Na tym etapie trzeba przeanalizować sprawę i zastanowić się czy mamy na tyle mocne argumenty aby domenę odzyskać w trybie spornym (sama rejestracji znaku towarowego może nie wystarczyć). Chodzi o to, że działając przez Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych możemy taką domenę zablokować przed sprzedażą/ cesją. Na tym etapie powinno się rozpocząć rozmowy ugodowe już przez pełnomocnika. To zawsze pokazuje takiej osobie, że sprawa jest poważna.

Gdyby chciała Pani skorzystać z mojej pomocy to proszę o kontakt na: mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: