Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
19 Lip

Czerwiec 2013 – czego internauci szukali o znakach towarowych

Obserwuję na ile tylko mam czas różne blogi prawnicze. To świetne zajęcie bo zarówno rozwija jak i inspiruje. Tym sposobem trafiłem na bardzo dobry blog: rozwiązanie umowy o pracę – mec. Kaliny Jarosławskiej.

Zaciekawił mnie wpis podsumowujący frazy, po których czytelnicy trafiali na jej bloga. Poza standardowymi była i perełka “jak zniszczyć pracodawcę” 🙂

 

Co znajdę przeglądając moje statystyki?
Przed wami krótkie podsumowanie czerwca.

 

 

Czerwiec 2013 - czego internauci szukali o znakach towarowych

 

Bardzo często pytaliście “co oznacza symbol R w kółku”. Stali czytelnicy bloga wiedzą, że powszechnie błędnie jest to tłumaczone jako “oryginalny”. Niemniej jeden z moich pierwszych wpisów odpowiadał na to właśnie pytanie. Widzę, że nadal jest dość popularny.

Artykuł o “KFS z Zakopanego” okazał się chyba hitem czerwca (znajdziesz go tutaj). Słyszałem opinie, że wyszedł całkiem ciekawy a i o samej aferze mówiło się w ogólnopolskich mediach.  To również myślę świetny przykład jakie narzędzia prawne daje ustawa prawo własności przemysłowej.

Czy muszę zgłaszać nazwę firmy do urzędu patentowego? Nie ma takiego obowiązku. Zastrzeżenie nazwy firmy jako znaku towarowego w Urzędzie Patentowym to zawsze indywidualna decyzja przedsiębiorcy. Właściciel zarejestrowanego znaku otrzymuje świadectwo ochronne. Może również zakazać używania nazwy identycznej lub podobnej dla tej samej branży. Jest to więc dla niego duże ułatwienie do walki z nieuczciwymi konkurentami.

Czy rzecznik patentowy może reprezentować w sprawach ochrony praw autorskich? Na blogu szeroko opisywałem już uprawnienia rzecznika patentowego. Rzecznik patentowy nie może być pełnomocnikiem w sprawach z zakresu prawa autorskiego. Jego uprawnienia procesowe ograniczone są do reprezentowania klientów w sprawach związanych z prawem własności przemysłowej oraz zwalczaniem nieuczciwej konkurencji.

Sankcje za nieużywanie znaku towarowego. To dość ciekawe pytanie a odpowiedź może Cię zaskoczyć. Otóż wymaga się aby znak towarowy był używany. Jeżeli np. przez 5 lat od zgłoszenia dana firma nie używała znaku to można go unieważnić.To bardzo dobre rozwiązanie. Dlaczego? Otóż wielkie firmy mogłyby zastrzec pewną nazwę we wszystkich 45 klasach towarowych. Kto bogatemu zabroni 🙂 Taka sytuacja ograniczałaby wielu podmiotom normalną działalność gospodarczą. Z tego powodu ustawodawca dał nam narzędzie prawne dzięki któremu ochrona może zostać unieważniona w dziedzinach w których dany znak nigdy nie był używany.

 

Generalnie patrząc czego internauci szukali o znakach towarowych odkryłem prawdziwą kopalnię inspiracji. Poruszaliście tam wiele ciekawych kwestii, których jeszcze nie zdążyłem opisać na blogu. Ale spokojnie, zajmę się tym 🙂

 

Pozdrawiam

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Lipiec 19, 2013 o 20:54

Też czerpię inspirację z fraz googlowskich 🙂

Odpowiedz

Mikołaj Lech Lipiec 19, 2013 o 22:16

No właśnie widziałem. Pozwoliłem sobie zapożyczyć pomysł na tytuł oraz zdjęcie.

Odpowiedz

Lech Lipiec 19, 2013 o 22:25

Cóż, nie traktuje tytułu i pomysłu jak znak towarowy 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: