Slider
2 Sty

10 najpopularniejszych artykułów w 2016 roku.

Cześć! Mijający rok na blogu był dość płodny w artykuły i nagrania. Zrobiłem więc listę tych najpopularniejszych. Zeszłoroczne zestawienie top 10 znajdziesz tutaj. Jeżeli chcesz abym jakimś zagadnieniem zajął się w przyszłości, to napisz mi o tym w komentarzu.

 

W moim życiu zawodowym wiele się wydarzyło.

Przez prawie pół roku intensywnie przygotowywałem się do egzaminów kończących moją aplikację rzecznikowską. W efekcie nie mogłem tworzyć tyle, ile bym chciał. To był strasznie eksploatujący mnie intelektualnie okres.

Dość powiedzieć, że cieszyłem się jak dziecko mogąc iść rano po bułki 🙂 To była ta chwila, kiedy nie musiałem siedzieć nad książkami, kiedy się rozluźniałem, cieszyłem się śpiewem ptaków, pięknem nadchodzącej wiosny…

Byłem skupiony na celu. Do tego wszystkiego były jeszcze obowiązki związane z pracą w kancelarii. To wszystko sprawiało, że pod koniec dnia czułem się jak po przebiegnięciu maratonu. Jednak wysiłek się opłacił. Egzaminy zdałem w pierwszym podejściu.

 

Napisałem niemal 50 artykułów.

Od kwietnia nie miałem już żadnych wymówek i wróciłem do pisania 🙂

Nie wyobrażasz sobie jaką mi to sprawiło przyjemność.

Jestem zadowolony z tego, co udało mi się przez ten czas osiągnąć. Już od dawna ostrzyłem sobie zęby na niektóre tematy. I większość z nich udało mi się w ubiegłym roku opisać. Te artykuły nie zawsze cieszyły się największą popularnością. Zawsze dotyczyły jednak jakiegoś istotnego zagadnienia.

Wiadomo, internauci chętniej obejrzą wpis o kotkach niż jakąś analizę prawną.

 

Nie przeciągając, oto TOP 10 najpopularniejszych artykułów 2016 roku:
 

1:

Ochrona znaku towarowego na cały świat. Czy jest możliwa?

Ochrona znaku towarowego na cały światJednym z pierwszych pytań jakie dostaję od klientów zainteresowanych zastrzeżeniem nazwy firmy jest: ile to kosztuje? Część z takich osób uszczegóławia, mówiąc, że interesuje ich ochrona znaku towarowego na cały świat. Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Postanowiłem więc wszystko szczegółowo opisać w artykule. W skrócie, mało kogo stać na ochronę znaku towarowego na cały świat. Większość osób wybiera wiązkę krajów, w których taka ochrona ma obowiązywać.

Jako ciekawostkę podaję tam orientacyjne koszty ochrony znaku na cały świat 🙂

czytaj całość >>

2:

Unijny znak towarowy. Wszystko co musisz o nim wiedzieć.

Unijny znak towarowy - EUIPORok 2016 pełen był bardzo istotnych zmian w prawie. I to nie tylko w Polsce, ale również w UE. W marcu, po 20 latach, zmianie uległa nazwa Urzędu rejestrującego znaki towarowe na wszystkie kraje Unii. W miejsce wspólnotowych weszły unijne znaki towarowe. Co ważne, ustalono nowe opłaty urzędowe za ich rejestrację. Przygotowałem więc artykuł, w którym podsumowuję najważniejsze informacje o nowych unijnych znakach towarowych.

czytaj całość >>

3:

Degeneracja znaku towarowego. Jak zbytnia popularność zabija markę.

degeneracja-znaku-towarowegoTytuł wcale nie miał bazować na kontrowersji. Takie jest prawo! Kiedy marka zyskuje nadmierną popularność, jej właściciel może stracić na nią monopol. Chodzi o przypadek, kiedy fantazyjna nazwa produktu/ usługi przekształca się w nazwę rodzajową.

Przykład? Walkman. Rewolucyjne urządzenie, które do czasu wejścia na rynek nie miało swojego odpowiednika. Ludzie nie mając alternatywy, tą nazwą zaczęli określać tego typu urządzenia. Nie tylko marki SONY.

czytaj więcej >>

4:

Czy na pewno jesteś właścicielem swojej firmowej domeny internetowej?

Czy jesteś właścicielem swojej firmowej domeny internetowejBardzo ważny artykuł, do napisania którego zainspirowała mnie historia mojego klienta. Przez lata był pewien, że to na niego zarejestrowana jest firmowa domena internetowa. Kiedy jednak za defraudacje finansowe zwolnił swojego dyrektora, nagle okazało się, że on był jej abonentem. I za jej cesję żądał 100 tys. zł!

W moim artykule tłumaczę, jak w prosty (darmowy) sposób sprawdzić na kogo zarejestrowana jest domena. Oraz co zrobić w sytuacji, kiedy abonentem nie jesteś ty, ale twój pracownik, wspólnik lub agencja reklamowa.

czytaj więcej >>

5:

Spory domenowe – 7 najciekawszych spraw.

Spory domenoweŚwieżutki grudniowy artykuł, który cieszył się sporym zainteresowaniem. Napisałem w przeszłości kilka obszernych wpisów o tym jak chronić domenę internetową oraz bronić się przed szantażem domenowym. Tutaj zebrałem 7 najbardziej medialnych sporów z Polski i ze świata. Co najważniejsze, nie zawsze rejestracja znaku towarowego pozwala na przejęcie domeny. Sąd bada szereg okoliczności m.in. cel rejestracji domeny, oraz to, czy jej używanie narusza dobre obyczaje.

czytaj więcej >>

6:

Opisowe (ogólnoinformacyjne) znaki towarowe. Dlaczego powinieneś ich unikać?

Opisowe (ogólnoinformacyjne) znaki towarowe.Dwa największe błędy przedsiębiorców związane z marką firmy to 1) wybór nazwy bez sprawdzenia czy nie narusza ona prawa oraz 2) wybór nazwy, która jest określeniem opisowym. W czym problem pomyślisz. Otóż w tym, że znaku ogólnoinformacyjnego nie można zmonopolizować. Jeżeli więc prowadzisz sklep z rowerami pod domeną rowery.pl, to nie możesz zakazać konkurencji działać pod domenami wykorzystującymi to samo słowo.

Wielu przedsiębiorców latami rozwija marki, do których nie mogą mieć praw wyłącznych. Kiedy konkurencja zaczyna posługiwać się podobnymi określeniami, są w szoku, że prawo uznaje takie działania za legalne.

czytaj więcej >>

7:

Jak sprawdzić czy logo nie jest plagiatem?

Jak sprawdzić czy logo nie jest plagiatemKolejny artykuł, który powstał w następstwie licznych pytań od moich klientów 🙂

Jeżeli zgłasza się do mnie osoba chcąca chronić swoją markę zawsze mówię, że warto wcześniej zrobić tzw. badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego. W ramach takiego badania sprawdzam na ile znak ma szansę na rejestrację. Często wtedy dostaję pytania, czy w ramach opinii napiszę, że dane logo jest/ nie jest plagiatem. Zamiast dużo tłumaczyć, stworzyłem obszerny artykuł na ten temat.

Wskazałem w nim jak możesz się zabezpieczyć przed nieuczciwym grafikiem.

czytaj więcej >>

8:

Zdjęcia i opisy produktów od producenta. Czy można z nich swobodnie korzystać?

Zdjęcia i opisy produktów od producentaWiele osób, które prowadzi sklepy internetowe, jest święcie przekonanych, że może korzystać ze zdjęć i opisów produktów od producenta. No bo niby dlaczego nie. W końcu przyczyniają się tym do zwiększenia jego sprzedaży. W tym artykule tłumaczę, dlaczego takie przekonanie jest błędne. Co więcej, wskazuję co zrobić, aby działać całkowicie legalnie. W internecie w tym zakresie panuje totalna samowolka. Do czasu. Producenci powoli, krok po kroku, egzekwują swoje prawa.

Wiem o tym, ponieważ kilkakrotnie pomagałem takim nieostrożnym przedsiębiorcom wyplątać się z kłopotów.

czytaj więcej >>

9:

21 zaskakujących znaków towarowych, które udało się zarejestrować.

21 zaskakujących znaków towarowych, które udało się zarejestrowaćArtykuł pełen ciekawostek 🙂 Jeżeli chodzi o rejestrację znaku towarowego, to większość osób myśli o nazwie oraz logo firmy. Okazuje się jednak, że pojęcie znaku towarowego jest zdecydowanie szersze. I w tym artykule zrobiłem zestawienie, moim zdaniem, najbardziej zaskakujących znaków towarowych. Znalazły się tam znaki zapachowe, dźwiękowe, trójwymiarowe, hologramy, a nawet czyste kolory. Wszystko opatrzone moim komentarzem.

czytaj więcej >>

10:

SOLIDARNOŚĆ chroniona znakiem towarowym. Co to dla Ciebie oznacza?

SOLIDARNOŚĆ unijny znak towarowyBezapelacyjnie najpopularniejszy wpis zeszłego roku. Jako ciekawostkę powiem tylko, że powstał na miesiąc przed moimi egzaminami. Nie powinienem wtedy odrywać się od nauki, ale zrobiłem to z wielką przyjemnością. Wybuchła wtedy afera z użyciem flagi Solidarności na demonstracji KOD-u. Przewodniczący Solidarności oświadczył, że takie zachowanie narusza prawa do zarejestrowanego znaku towarowego SOLIDARNOŚĆ.

Podjąłem się polemiki z tym twierdzeniem.

Artykuł masowo rozlał się po internecie, ku mojej radości oczywiście 🙂

czytaj więcej >>

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Aneta Styczeń 2, 2017 o 09:52

Panie Mikołaju, kontakt z Pana wiedzą i sposobem w jaki Pan ją przekazuje nieodmiennie poprawia mi nastrój, kiedy mam chwilkę, żeby tu zajrzeć.
Życzę licznych sukcesów zawodowych, i oczywiście wielu i twórczych, i swobodnych momentów w Nowym Roku! 🙂

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 2, 2017 o 10:42

Dzień dobry Pani Aneto 🙂
Dziękuję za ciepłe słowa. Miło takie rzeczy czytać.
Ja podobnie jak w poprzednich latach życzę sobie aby wszystko rozwijało się tak jak dotychczas.
Spokojnie, ale stabilnie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Filmy reklamowe - Mikołaj Styczeń 2, 2017 o 10:09

Gratulacje Mikołaju 🙂

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 2, 2017 o 10:39

Dzięki.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: