fbpx

Mikołaj Lech

rzecznik patentowy

Prawnik, specjalizuje się w prawie własności przemysłowej, zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz prawie autorskim.
[Więcej >>>]

zarejestruj znak towarowy
3 Sty

10 najpopularniejszych artykułów w 2015 roku.

Witaj w nowym roku!

Dosłownie kilka godzin temu szczęśliwie wróciłem z Karpacza. Wykorzystując ostatnie godziny urlopu postanowiłem zrobić zestawienie:

10-ciu najpopularniejszych artykułów w 2015 r.

 

Był to dla mnie ekstremalnie pracowity i twórczy okres. Jestem z niego bardzo zadowolony. Spotkało mnie wiele dobrego. A końcówka 2015 r. to już prawdziwe szaleństwo. Z przyjemnością wszystko dokładnie opiszę… ale jeszcze nie teraz.

3 rocznica bloga przypada 29 stycznia.

To będzie dobra okazja do takich podsumowań.

 

 10: Jak legalnie używać cudzego znaku towarowego?

Jak legalnie używać cudzego znaku towarowgo

Patrząc na liczbę komentarzy był to jeden z najpopularniejszych artykułów 2015 r. Wyjaśniam w nim kiedy możesz legalnie używać cudzego znaku towarowego. Co do zasady wyłączne prawo posługiwania się znakiem towarowym ma jego właściciel. W ramach jednak tzw. “dozwolonego użytku” może to robić każdy. Diabeł oczywiście tkwi w szczegółach.

czytaj całość >>

 

9: Wulgaryzmy jako znaki towarowe a dobre obyczaje.

Wulgaryzmy jako znaki towarowe a dobre obyczajeTo nie “chochlik drukarski”. Widzisz właśnie jeden z ciekawszych, skutecznie zarejestrowanych, znaków towarowych. Wiadomo – kontrowersja się sprzedaje. Wykorzystując jako markę produktu wulgaryzm łatwo wyróżnić się na tle konkurencji.  Czy jednak na takie oznaczenie można zarejestrować jako znak towarowy? Teoretycznie nie powinno się to udać. A jak wygląda praktyka?

Ten artykuł został uznany za Wpis Roku 2015 wg. portalu BlogiFirmowe.com.

czytaj całość >>

 

8: Jak chronić oraz odzyskać domenę internetową?

02 - Jak chronić domenę internetowąTemat jest na tyle ciekawy (i obszerny), że nie zmieściłem się w jednym artykule. Stworzyłem więc cykl trzech wpisów, w których wszystko dokładnie wytłumaczyłem. Możesz się z nich dowiedzieć:

  • czy rejestrując domenę stajesz się jej właścicielem;
  • w jakich sytuacjach można Ci taką domenę odebrać;
  • jak skutecznie walczyć z “szantażystami domenowymi”.

Uczciwie Ci powiem, że od początku istnienia bloga myślałem o zajęciu się tym tematem. Zawsze jednak było coś ważniejszego. Fakt, że te artykuły jednak powstały oznacza, że spełniłem swoje postanowienia noworoczne z 2015 r. Czyli jednak jest to możliwe 🙂

czytaj całość >>
 

7: Pozdrowienia z Hongkongu. Czyli o znakach towarowych z drugiego końca świata.

03 - Pozdrowienia z Hongkongu. Jak chronić znak towarowy w tej części świataW czerwcu miałem wyjątkowa okazję towarzyszyć moim znajomym w zawodach sportowych street workout-u. Jordan Ogorzelski w Hongkongu wygrał. Później, w finale pucharu Świata w Moskwie zajął świetne 5 miejsce.

Będąc w tak egzotycznym miejscu nie zapomniałem o moich czytelnikach. Stworzyłem kilka nagrań dotyczących ochrony znaków towarowych i wzorów przemysłowych w tych częściach świata. Przy okazji opisałem kilka ciekawostek o samym Hongkongu.

Wyszło świetnie. Artykuły okazały się niezwykle popularne.

czytaj całość >>
 

6 – Wspólnotowy znak towarowy – co musisz o nim wiedzieć?

Wspólnotowy znak towarowyOchrona znaków towarowych zawsze jest terytorialna. Firmy, dzięki wspólnotowym znakom towarowym mogą chronić swoją markę od razu na 28 krajów UE. Takie rozwiązanie ma pewne plusy i jeden minus. Na pewno jest tańsze, szybsze i prostsze niż rejestracja znaku oddzielnie w każdym z tych krajów. W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

czytaj całość >>
 

5 – ATLANTIC bankrutuje. Czy syndyk sprzeda znaki towarowe spółki?

ATLANTIC bankrutuje - czy syndyk sprzeda znaki towarowe spółki?Pod koniec sierpnia głośno było o bankructwie marki odzieżowej ATLANTIC. Mnie szczególnie zainteresował ten przypadek w kontekście znaków towarowych. Okazuje się, że spółka miała ich zarejestrowanych aż kilkanaście. W artykule wskazuję, jak przedsiębiorca będący w kryzysowej sytuacji może zmniejszyć swoje zadłużenie właśnie dzięki znakom towarowym.

O komentarz ekspercki poprosiłem również syndyka Jakuba Ostrowskiego.

czytaj całość >>
 

4 – Czyje są PIERSI? Spór o nazwę zespołu muzycznego okiem prawnika.

Spór o nazwę zespołu PIERSI - Znak towarowy nr R-266816Znów zabrałem się za analizę głośnego sporu. Paweł Kukiz walczy o prawa do nazwy zespołu muzycznego PIERSI. Ten spór tli się już od dobrych kilku lat. Artyści starają się do walki wprząść również Urząd Patentowy RP. W artykule analizuję cały konflikt i staram się przewidzieć jego wynik. Znajdziesz tam również odesłanie do moich poprzednich wpisów dotyczących ochrony nazwy zespołu muzycznego.

czytaj całość >>
 

3 – Kiedy podobieństwo znaków towarowych prowadzi do naruszenia prawa?

07 - Podobieństwo znaków towarowych - Prawnik radziZauważyłem, że wiele osób uważa, że aby nie naruszyć cudzego znaku towarowego wystarczy zmienić choć jedną literkę w logo. Niejako potwierdzeniem tego był sklep, który znalazłem w Bułgarii. Pełen podróbek klocków LEGO. Niewiele się zastanawiając stworzyłem nagranie na żywym przykładzie. Tak oto powstał jeden z popularniejszych artykułów, który mam nadzieję rozwiewa pewne szkodliwe przekonania.

czytaj całość >>
 

2 – Sprzeciw do rejestracji znaku towarowego. Czyli o nadchodzących zmianach w prawie.

08 - Sprzeciw do rejestracji znaku towarowegoNadchodzą rewolucyjne zmiany w prawie. Urząd Patentowy RP od kwietnia przechodzi z procedury badawczej na rejestrowej. Jak to zwykle bywa nowe rozwiązania będą miały plusy i minusy. W artykule wszystko dokładnie wypunktowałem. Z pewnością nowe przepisy przyspieszą rejestrację znaków towarowych na czym przedsiębiorcom zależało. Niestety zmuszają ich równocześnie do bacznego obserwowania nowych zgłoszeń.

czytaj całość >>
 

1 – Kolor jako znak towarowy. Czy przedsiębiorca może uzyskać monopol prawny na barwę?

09 - Kolor jako znak towarowyNa koniec przedstawiam Ci artykuł, który zasięgiem przyćmił wszystko co do tej pory napisałem. Przez kilka dni zrobił prawdziwy szum w sieci. Kilkaset osób udostępniło go na różnych portalach społecznościowych. Statystyki odwiedzin bloga oszalały. Do tej porty przeczytało go ponad 20 tys. unikalnych użytkowników!

Taki efekt całkowicie zrekompensował czas włożony w jego przygotowanie. Zebrałem w nim kilkadziesiąt kolorów, które skutecznie udało się zarejestrować jako znaki towarowe. A ponoć jest to absolutnie wyjątkowa sytuacja. Jestem pewien, że będziesz w szoku jakie kolory udało się zastrzec. Poza kolorem pomarańczowym dla szampana, którego widzisz na zdjęciu chroniony jest również kolor czarny… dla papieru toaletowego 🙂

czytaj całość >>
 
 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


 

Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 410,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl
Mikołaj Lech

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Mikołaj Styczeń 4, 2016 o 10:15

Teksty prezentują się znakomicie. Wkładasz w to dużo pracy i zaangażowania. Gratuluję wytrwałości i świetnego flow przed kamerą.

Pozdrawiam
Operator Kamery 🙂

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 4, 2016 o 10:54

Dzięki Miki. Ty wiesz najlepiej ile to pracy kosztuje. No ale później można robić takie dobre zestawienia jak te powyżej 🙂
Pozdrawiam

Odpowiedz

Artur Styczeń 5, 2016 o 07:55

Bardzo ciekawy artykuł o znakach towarowych oraz prawa autorskiego, jestem podekscytowany z wiedzą lecz problem iż jestem osobą niedosłyszącą mam trudność wysłuchania pana wypowiedź filmiki w YouTube i nie jestem w stanie tego wysłuchać. Wysłuchałem niektóre słowa zrozumiałe i ogólnie około 60%. To jest problem z barierą komunikacji bez wiedzy a pana YouTube jest opcja tekstem. Aby ułatwi nam odczytać tekstu pana wypowiedź. Byłbym większość osób ci którzy mogli swobodnie przeczytać tekstu z wypowiedzią oraz niezbędność wiedzy na temat ze znakami towarowymi i prawa autorskie firmy.
Pozdrawiam
Ekspert i Lektor ds. Polskiego Języka Migowego

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 5, 2016 o 08:39

Dzień dobry Panie Arturze.
Same filmiki nie mają w sobie transkrypcji (choć niektóre zawierają napisy w j. angielskim). Proszę jednak zauważyć, że moje filmy zawsze są uzupełnieniem do artykułów. Na portalu YouTube wystarczy wejść w opis filmu i kliknąć w link, który przeniesie Pana do odpowiedniego artykułu. Tam już dany temat jest szczegółowo opisany.

Niemniej zastanowię się czy tej informacji również nie umieścić w samym filmie.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomasz Styczeń 5, 2016 o 09:31

Bardzo ciekawe są te artykuły, super że są z filmikami. Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 5, 2016 o 09:50

Panie Tomaszu
Faktycznie prawie wszystkie artykuły mają nagrania.
Takie były moje cele na 2 urodziny bloga więc szalenie mnie to cieszy 🙂
Dziękuję za ciepłe słowa i pozdrawiam

Odpowiedz

Czytelnik Styczeń 8, 2016 o 16:21

Interesujące zestawienie, można sobie przypomnieć najpopularniejsze wpisy albo po raz pierwszy do nich sięgnąć. U mnie numerem 1 jest tekst o legalnym stosowaniu cudzych znaków towarowych. PS. Gratuluję kolejnej rocznicy bloga, życzę, aby w Nowym Roku i kolejnych latach inspiracja Pana nie opuszczała 🙂

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 8, 2016 o 17:17

Dzięki. A co do rocznicy bloga to będzie pod koniec stycznia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Patentowa LECH Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Patentowa LECH z siedzibą w Bydgoszczy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem mikolaj@lech.bydgoszcz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: