Slider
25 maj

Zastrzeżenie nazwy a honorarium rzecznika patentowego

Zastrzeżenie nazwy jako znaku towarowego dokonuje się w Urzędzie Patentowym.  Możesz to zrobić osobiście albo przez profesjonalnego pełnomocnika. Na etapie zgłoszenia może nim być jedynie rzecznik patentowy. Dzisiejszy artykuł odpowie ci na pytanie z jakimi minimalnymi kosztami musisz się wtedy liczyć. Zachęcam Cię też do zapoznania z moim poprzednim wpisem gdzie wskazywałem koszty urzędowe związane z zastrzeżeniem nazwy.

Zastrzeżenie nazwy - rzecznik patentowy

 

Zastrzeżenie nazwy – skąd te stawki minimalne?

Od razu Ci powiem, że opłaty za swoje usługi rzecznik patentowy indywidualnie ustala z klientem. Mówi o tym ustawa o rzecznikach patentowych z 11 kwietnia 2001 r. :

Art. 13

1. Opłaty za czynności rzeczników patentowych, wykonujących zawód w kancelariach patentowych oraz zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej, ustala umowa z klientem.

Jak więc widzisz to ile ostatecznie zapłacisz za daną usługę może być dowolnie kształtowane przez rzecznika patentowego. A przynajmniej tak jest w teorii :) Płonne nadzieje aby w największych kancelariach zwykły szeregowy rzecznik patentowy mógł wpływać na cenę. A może się mylę?

Jest też i drugi ważny punkt odniesienia. Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 2 grudnia 2003 r. w sprawie opłat za czynności rzeczników patentowych. Jego pełną treść znajdziesz tutaj. Rozporządzenie określa:

  1. Wysokość opłat za czynności rzeczników patentowych przed organami wymiaru sprawiedliwości oraz w postępowaniu spornym przed Urzędem Patentowym;
  2. Stawki minimalne opłat za czynności rzeczników patentowych, wykonujących zawód w kancelariach patentowych oraz zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej (tzw. „stawki minimalne”);
  3. Zasady ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez rzecznika patentowego z urzędu.

Za niestosowanie się do „stawek minimalnych” nie ma żadnej sankcji dla rzecznika patentowego. Powszechnie jednak w środowisku uznaje się, że stosowanie cen niższych niż z rozporządzenia to złamanie zasad etyki tego zawodu. Warto również podkreślić, że ceny te nie uwzględniają prawie 30% inflacji jaka miała miejsce przez ostatnie 10 lat.

 

Zastrzeżenie nazwy – minimalne honorarium rzecznika patentowego

Końcowa cena za usługę rzecznika patentowego, jeżeli chodzi o zastrzeżenie nazwy, uzależniona jest od kilku czynników.  Przykładowo koszt będzie większy, jeżeli twoja firma będzie chroniona w wielu klasach towarowych. Samo rozporządzenie moim zdaniem nie określa w jasny i przejrzysty sposób wszystkich czynności, które należy dokonać przy okazji zastrzeżenia nazwy. Niemniej same stawki minimalne kształtują się następująco:

1. Postępowanie zgłoszeniowe w sprawie o udzielenie prawa ochronnego na znak tow. – 600 zł
2. Stawka minimalna za czynności związane z dokonaniem zgłoszenia wynosi:

- za sporządzenie wykazu towarów do zgłoszenia znaku towarowego- każda klasa – 150 zł;
- za sporządzenie opisu znaku towarowego – 250 zł;
- za opracowanie regulaminu znaku towarowego – 600 zł

Powyższe stawki minimalne ulegają podwyższeniu o 30% w przypadku sporządzenia dokumentów w języku obcym lub w oparciu o dokumenty w języku obcym. Stawki o których mowa w punkcie 2, obejmują uzupełnienie zgłoszenia i usunięcie wskazanych przez Urząd Patentowy braków i usterek w dokumentach, jeżeli uzupełnienia i usunięcia dokonał ten sam rzecznik patentowy.

3. Badanie zdolności rejestrowej znaku, za każdą pełną godzinę pracy:

- w źródłach wyłącznie w języku polskim, - 80 zł;
- w źródłach różnojęzycznych – 150 zł

 

Zastrzeżenie nazwy – koszt standardowego zgłoszenia

Rozporządzenie zakłada, że zgłoszenie znaku towarowego kosztuje nie mniej niż 600 zł. Sytuacja kiedy Urząd Patentowy przedstawia uwagi co do np. wykazu klas nie są wcale rzadkie.  W świetle powyższych stawek jest to koszt 150 zł. Na koniec kwestia badania zdolności rejestrowej znaku towarowego. Często czynność wręcz niezbędna. Badania dokonuje się w źródłach krajowych i zagranicznych. Czas poświęcony na badanie uzależniony jest zwykle od zawiłości sprawy. Myślę jednak, że 3 godziny to optymalny czas. Według cennika to koszt 450 zł.

Podsumowując te wyliczenia pojawia nam się kwota 1200 zł. Jeżeli uwzględnimy inflację od 2003 roku, to za czynności rzecznika patentowego jeżeli chodzi o zastrzeżenie nazwy zapłacisz przynajmniej 1500 zł.

Fot.: athena. / Foter.com / CC BY-NC-ND

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Robert Ratajczak | Prawo Autorskie Maj 26, 2013 o 21:11

Dobry wpis edukacyjny.
Z praktyki – ludzie bardzo często nie rozróżniają stawek minimalnych od stawek rynkowych :)

Odpowiedz

Mikołaj Lech Maj 27, 2013 o 00:12

Dziękuję za komentarz.

My jako branża usługowa w ogóle mamy myślę ciężej. Ludzie potrafią sobie wyobrazić, że dany towar kosztuje X zł ponieważ są w tym koszty surowca, wytworzenia, transportu, marża producenta czy sklepu. Przy usługach powstaje błędne przekonanie, że koszty są żadne więc dlaczego to tyle kosztuje?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Robert Ratajczak | Prawo Autorskie Maj 30, 2013 o 12:40

Racja, przecież to tylko praca umysłowa….. :)

Odpowiedz

Grzegorz Czerwiec 2, 2014 o 20:06

Witam.
Czy stowarzyszenia lub innego rodzaje organizacje pożytku publicznego również mogą zastrzec swoja nazwę i logo? Czy można się ubiegać o redukcję kosztów lub ich nie wiem,umorzenie? Bedę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam ,Grzegorz

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 4, 2014 o 12:10

Panie Grzegorzu nie ma problemu aby stowarzyszenie ubiegało się o prawo ochronne na znak towarowy.

Jeżeli chodzi o redukcję kosztów to polecam zapoznać się z art. 226 ustawy Prawo własności przemysłowej. Niestety zwolnienia te dotyczą jedynie wynalazków i wzorów użytkowych a nie znaków towarowych. Są jednak planowane zmiany w ustawie, które częściowe zwolnienie z opłat urzędowych ma objąć również znaki towarowe. Więcej informacji o tym znajdzie Pan tutaj.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: