Slider
14 maj

Zastrzeżenie nazwy firmy – ile to kosztuje?

Zastrzeżenie nazwy firmy oznaczać będzie dla Ciebie pewne koszty. Dziś przedstawię Ci opłaty urzędowe z jakimi wiąże się rejestracja znaku towarowego. Jeżeli uzyskanie ochrony chcesz zlecić profesjonaliście, pamiętaj, że może nim być jedynie rzecznik patentowy. Z cenami minimalnymi za jego usługi możesz się zapoznać tutaj.

 

Ochrona na terenie Polski

Zastrzeżenie nazwy firmy jako znaku towarowego dokonuje się w Urzędzie Patentowym w Warszawie. Procedura trwa około 1 roku. Szczegółową tabelę opłat znajdziesz tutaj.

a) Zgłoszenie:

 • Opłata za zgłoszenie znaku towarowego do trzech klas towarowych – 550 PLN
 • Opłata za każdą klasę powyżej trzech – 120 PLN

b) Ochrona:

 • Opłata za 10-cio letni okres ochronny za każdą klasę do trzeciej – 400 PLN
 • Opłata za każdą klasę powyżej trzech – 450 PLN
 • Opłata za publikację informacji o udzielonym prawie ochronnym – 90 PLN

 

Przykład:

Znak towarowy Tymbark 163263Tymbark 163263Taki oto znak towarowy TYMBARK został zgłoszony do ochrony w klasach 30 i 32. Opłaty urzędowe jakie należałoby dzisiaj uiścić to 1440 zł (550 zł za zgłoszenie, 800 zł za 2 klasy oraz 90 zł za publikację).

 

Ochrona na terenie Unii Europejskiej

Zastrzeżenie nazwy firmy jako wspólnotowego znaku towarowego następuje w OHIM (Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego) w Alicante w Hiszpanii. Całość trwa około 6 miesięcy.

We wpisie Rewolucyjne zmiany w znakach towarowych napisałem, że Komisja Europejska pracuje nad zmodyfikowaniem opłat za zgłoszenie co byłoby korzystne dla małych i średnich przedsiębiorców.

a) Zgłoszenie i ochrona:

 • Opłata podstawowa za zgłoszenie i ochronę do trzech klas towarowych – 1050 EUR
 • Jeżeli zgłoszenie dokona się on-line koszt spada do 900 EUR
 • Dopłata do zgłoszenia za każdą klasę towarową powyżej trzech – 150 EUR

 

Przykład:Znak towarowy - VIFON

Polska firma VIFON zastrzegła taki oto znak towarowy jednej ze swoich zupek chińskich. Dostał on ochronę w dwóch klasach tak więc koszty urzędowe (przy zgłoszeniu on line) zamknęły się w kwocie 900 EUR.

 

Ochrona międzynarodowa- wybrana wiązka krajów

Istnieje możliwość uzyskania ochrony w krajach członkowskich Związku Madryckiego. Mając zastrzeżoną nazwę firmy jako znak towarowy na Polskę lub Unię Europejską rozszerza się ochronę na interesujące nas kraje.

Administracją Systemu Madryckiego zajmuje się Biuro Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Szczegółową tabelę opłat znajdziesz tutaj.

a) Zgłoszenie i ochrona:

 • Opłata podstawowa za zgłoszenie i ochronę do trzech klas towarowych:
  • jeżeli znak nie jest przedstawiony w kolorach – 653 CHF *franków szwajcarskich
  • jeżeli znak jest przedstawiony w kolorach – 903 CHF
 • Opłata za każdą klasę powyżej trzeciej – 100 CHF
 • Opłata za każde wskazane państwo członka porozumienia – 100 CHF
  • niektóre kraje ustanowiły własne opłaty indywidualne

Ciekawostka:

Znak towarowy - FACEBOOKFacebook  zamiast w każdym kraju dokonywać oddzielnych zgłoszeń, rozszerzył po prostu ochronę, którą posiadał w Stanach Zjednoczonych. Ogromne koszty tego przedsięwzięcia pozwoliłem sobie pominąć. Giganta na pewno było na to stać :)

Zastrzeżenie nazwy firmy – którą procedurę wybrać?

Przy wyborze sugeruj się zasięgiem swojej działalności. Jeżeli  jest ona lokalna, ochrona na całą Unię nie będzie Ci potrzebna. Z drugiej strony taka forma staje się obecnie coraz bardziej popularna. Jednym zgłoszeniem uzyskujemy ochronę w 27 krajach. To może być atrakcyjne dla przedsiębiorców, którzy zakładają rozwój swojej firmy na inne państwa w regionie. Nie mając pewności na które kraje ostatecznie się zdecydują wolą mieć ochronę na wszystkie. Zastrzeżenie nazwy firmy to bardzo ważna sprawa, dlatego warto dobrze się zastanowić nad zasięgiem terytorialnym przyszłej ochrony.

{ 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Robert Ratajczak | Prawo Autorskie Maj 14, 2013 o 20:38

Krótko i przejrzyście,
Zapewne dla wielu osób wpis okaże się użyteczny.
pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Maj 27, 2013 o 00:16

Witam

Cieszę się, że udało mi się to w jasny i przejrzysty sposób napisać. Mam nadzieję, że dla kogoś te informacje okażą się użyteczne :)

Pozdrawiam

Odpowiedz

Asia Czerwiec 22, 2013 o 22:00

bardzo przystępny język- dziekuje za to, że wkońcu zrozumiałam tak zwany urzędniczy bełkot, który chciał nie chciał jest na innych stronach… a wystarczyło tak jak autor tegoż artykułu- napisać tak, jak dla dziecka. Dziękuję!

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 23, 2013 o 20:36

Pani Asiu na prawe miło czytać takie komentarze. Właściwie naczelną zasadą, która kierowałem się przy tworzeniu tego bloga było to aby pisać przystępnym językiem. Bardzo się więc cieszę, że to mi wychodzi.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Lipiec 12, 2013 o 02:55

Zastanawiam się nad tymi opłatami. Pisze Pan tutaj, że międzynarodowe to 903 franki…a tymczasem w pewnym Biurze patentowym czytam, że np. zmiana z krajowego na międzynarodowe raptem 50 zł che kosztować. To rejestracja od razu za 903 franki wydaje się złym interesem.
Może się Pan do tego ustosunkować?
I dlaczego na terenie UE nieistotne jest to czy w kolorach czy bez?
Pozdrawiam
Marcin

Odpowiedz

Mikołaj Lech Lipiec 15, 2013 o 00:30

Panie Marcinie kwoty o których piszę w artykule to “opłaty urzędowe” które pobiera WIPO. Specjalnie dla Pana dodałem w tekście link do źródła z pełnym cennikiem. Znajdzie go Pan również pod tym linkiem. Tam jest wszystko wyszczególnione. Ciężko mi się ustosunkować do 50 zł o których Pan wspomina. Z pewnością nie jest to honorarium rzecznika patentowego za poprowadzenie tej procedury to mogę Panu zagwarantować. Proponuję zadzwonić i spytać się o wszystko osobiście.

Co do drugiej części pytania. Procedura zgłoszeniowa w UE jest nieco inna. Nie ma tu rozdzielenia opłat na zgłoszenia w kolorze lub bez niego. Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań aby takie zgłoszenia robić. Przy spełnieniu wszystkich wymogów ochrona powinna być taka sama jak w procedurze międzynarodowej jednak opłata jest stała 900 EUR.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Maria Lipiec 18, 2013 o 15:07

Witam,

Proszę o informacje, czy można zastrzec nazwę firmy, nie posiadając jeszcze własnej działalności?

Pozdrawiam,
Maria

Odpowiedz

Mikołaj Lech Lipiec 19, 2013 o 01:02

Nie ma przeciwwskazań aby dokonać zgłoszenia, natomiast dobrze w przeciągu tego roku (do wydania przez UP decyzji) taką działalność już założyć.

Pozdrawiam Pani Mario

Odpowiedz

Anna Wrzesień 19, 2013 o 09:21

Witam,
A mam pytanie jak wygląda kwestia zastrzeżenia domen, blogów… Np zakładam bloga, zaczyna być popularny i ktoś zakłada bloga o tej samej nazwie. Czy koszty są takie same? Gdzie mogłabym znależć takie informacje.. Pozdrawiam i bardzo dziękuję

Odpowiedz

Mikołaj Lech Wrzesień 19, 2013 o 10:20

Witam Pani Aniu

Pani Pytanie ma wiele wspólnego z sytuacją przeciętnego przedsiębiorcy. Wymyśla markę, która osiąga sukces i ktoś zaczyna posługiwać się podobną nazwą. Blogi czy domeny internetowe w niczym się tutaj nie różnią. Można zastrzec ich nazwę w Urzędzie Patentowym a sama procedura jest taka sama jak dla innych spraw.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Sylwia Wrzesień 27, 2013 o 09:38

Panie Mikołaju,
Zacznę od tego, że to świetny blog. Bardzo dobrze się go czyta. Prowadzony w sposób przejrzysty i rzetelny. Gratulacje :)
Mam pytanie dot opłat za 10 letnią ochronę na terenie Polski. Pisze Pan, że za każdą z pierwszych 3 klas płacimy 400 zł, a tutaj Pani mówi, że płacimy 400 zł cyt. “…też do trzech klas”, co jak rozumiem oznacza, ze płacimy 400 zł na 3 klasy.
http://www.tvncnbc.pl/jak-zastrzec-nazwe-firmy,237794.html
Jest to film z 2012, czy coś się od tego czasu zmieniło, czy Pani źle sformułowała wypowiedź?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mikołaj Lech Wrzesień 27, 2013 o 13:02

Dziękuję Pani Sylwio. Cieszę się, że udaje mi się pisać w sposób zrozumiały dla nie-prawników.

Odpowiadając na pytanie sugeruję zapoznać się ze źródłem Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie opłat za min. znaki towarowe.

Być może Pani rzecznik nieco skrótowo się wypowiedziała. Zasada jest jednak taka, że za każdą wskazaną klasę wnosi się osobno opłatę za 10-cio letnią ochronę.

Pozdrawiam

Odpowiedz

hella Kwiecień 1, 2014 o 16:46

Mam takie pytanie, prowadziłam działalność jednak w najbliższym czasie dojdzie do jej zamknięcia czy mimo to mogę zastrzec sobie nazwę firmy?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 1, 2014 o 23:09

W takim przypadku sugeruję zarejestrować znak towarowy na swoją rzecz (jako osoba fizyczna). Proszę jednak pamiętać, że znak musi być używany w przeciągu 5 lat od zgłoszenia. Warto więc w przyszłości udzielić licencji na jego wykorzystanie.

Odpowiedz

Piotr Kwiecień 13, 2014 o 20:16

Witam. A czy zastrzegając nazwę firmy, można jednocześnie z nazwą zastrzec logo graficzne i czy w tedy płaci się osobno za logo i osobno za nazwę czy jest to ta sama kwota bez względu czy to jest tylko nazwa czy nazwa z logo graficznym?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 14, 2014 o 00:35

Panie Piotrze, dość często słyszę to pytanie. Niestety czym innym jest zgłoszenie firmowego logo (znak słowno graficzny) a czym innym firmowej nazwy (znak słowny). W tych przypadkach konieczne są osobne zgłoszenia a więc i opłaty urzędowe będą podwójne.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Kwiecień 14, 2014 o 22:52

Dziękuję za odpowiedź, super blog nie jednemu pomoże i rozjaśni wątpliwości. Serdecznie Dziękuję.

Odpowiedz

Mikołaj Lech Kwiecień 15, 2014 o 08:01

Na prawdę miło mi to słyszeć :)
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: