fbpx
Blog nagrodzony przez
Urząd Patentowy RP
Urząd Patentowy RP

Chcesz 1000 EUR dofinansowania na ochronę marki?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych. Pomogę Ci uzyskać unijne dofinansowanie na ten cel.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Zobacz również

Włącz się do dyskusji

Mam pytanie na temat umieszczania znaku towarowego firmy Nike na własnym produkcie. Mam zamiar od zera produkować szafki na buty takie jak na stronie którą podałem, jednak bez logo nie będą one tak pożądane jak z nim. Co zrobić by móc je legalnie w świetle prawa sprzedać zainteresowanym?

Sprzedajemy urzadzenia elektroniczne, do ktorych pojawia sie wiele recenzji i nagrod w prasie branzowej. Wiadomo, ze kazda nagroda i kazda pozytywna recenzja przyciaga zainteresowanie nabywcow. Do kazdego produktu skrzetnie wiec gromadzimy wszelkie informacje o artykulach w prasie i otrzymanych nagrodach. Czy przekraczamy granice prawa, dodatkowo ilustrujac te informacje logotypami gazet i nagrod?

Witam
Panie Mikołaju, świetna robota ! Czyta się z przyjemnością 🙂
Mam pytanie dotyczące nazwy własnej towaru. Jeśli kupię w hurtowni towar sprowadzany z dalekiego wschodu, z nadrukowaną nazwą własną np. „Produkt ABC”, to czy mogę go sprzedawać w swoim e-sklepie, pod inną nazwą, np. „Produkt XYZ” ?
Jak wynika z powyższego artykułu, w chwili legalnego nabycia towaru, mogę rozporządzać jego znakiem towarowym (reklamować, sprzedawać), pytanie tylko czy mogę zastąpić jego znak towarowy, swoim, tak aby towar był rozpoznawalny tylko pod nową nazwą ?

pozdrawiam

Mam takie pytanie. Prowadzę bloga o grafice komputerowej, chciałbym publikować posty w których opisuję logotypy, np. że są ładnie wykonane, zgodnie z trendami itd. Mogę publikować takie logotypy czy będzie to naruszanie praw? Analogicznie, czy mogę opisywać logotypy które moim zdaniem są źle wykonane i lekko je skrytykować.

Moim zdaniem można to robić.
Nie używa Pan w takiej analizie znaku towarowego w charakterze znaku towarowego.
Tzn. do odróżniania towarów lub usług a jedynie do analizy.
Pozdrawiam

Mam pytanie na temat umieszczania znaku towarowego . Istnieje pewna firma X , która produkuje i sprzedaje swoje produkty . Czy jeśli kupię domenę o nazwie cośtam .pl i chciałbym umieścić na niej
opisy tych produktów ze galerią zdjęć – dodam, że będzie to tylko strona informacyjna o tych produktach, nie będę prowadził sprzedaży tych produktów to muszę mieć zgodę na wykorzystanie ich znaków towarowych?

Dzień dobry

Uważam, że legalne będzie posługiwanie się znakiem słownym. Aby przekazać informacje o produkcie nie jest niezbędne posługiwanie się znakiem towarowym słowno- graficznym. Rozumiem, że dla oglądającego, logo obok produktu jest „miłe dla oka” i przyciąga jego uwagę. Z prawnego punktu widzenia należałoby mieć jednak na to zgodę.

Pozdrawiam

Dziękuję za solidne opracowanie tematu. Jest jednak jedna kwestia, która nie została poruszona w tym artykule. Otóż sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku opisywanej historii z BMW, jednak chciałbym wykorzystać logo marki aut w swoim sklepie internetowym (jako część własnego logo), które zostało już kilkukrotnie odświeżone- obowiązywało w latach 60-90. Czy wykorzystanie takiego znaku również podlega sankcjom, czy może właściciel tego znaku stracił prawo do własnego użytkowania?

Dzień dobry Panie Kamilu

Cóż myślę, że mimo wszystko mogą nadal obowiązywać prawa autorskie do takiego logo. Dodatkowo zarejestrowane znaki towarowe bardziej współczesne pewnie nadal są podobne do tego z lat 60. Ja bym jednak na Pana miejscu tworzył coś własnego i unikał tego typu zabiegów. Na dłuższą metę wyjdzie to Panu na dobre – stworzy Pan własną oryginalną markę.

Pozdrawiam

Witam mam pytanie, jeśli współpracowałam z kilkoma stacjami tv czy mogę na stronie umieścić ich loga obok siebie, bez pytania o ich zgodę? pozdrawiam serdecznie, Ewa

Moim zdaniem nie. Do przekazania informacji o współpracy wystarczy Pani wyrażenie tego w formie słownej. Posługiwanie się logo jest dla Pani reklamą i powinna być na to zgoda.
Pozdrawiam

Dzień dobry

A jak wygląda w takim razie sprawa umieszczania nazw firm i ich produktów (np. Windows i Microsoft lub np. Adobe i Acrobat) np. w dokumentacji? Nie chodzi mi o znaki słowno-graficzne tylko o słowne. Często gdzieś na ostatnich stronach widać drobnym drukiem wpisy typu: „Microsoft i Windows® to znaki towarowe Microsoft Corporation w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach”. Taki wpis wystarczy, by móc używać w swojej pracy frazy „Windows” lub „Microsoft”?

Dzień dobry
Używanie tych znaków w takiej formie jak Pan opisał jest dla mnie używaniem w celu informacyjnym. Oczywiście pytanie co znajduje się w samej dokumentacji i dlaczego takie napisy mają się tam znaleźć. Jeżeli jest to zgodne z uczciwymi praktykami rynkowymi to takie działanie jest legalne.

Dzień dobry
Na swoim blogu posługuje się Pan często terminem „uczciwe praktyki rynkowe”. Czy Planuje Pan (lub może już gdzieś jest?) osobny wpis poświęcony temu tematowi – tzn. jak Pan rozumie znaczenie tej frazy?

Dzień Dobry,
czy będąc brokerem kredytowym na ulotkach można umieścić loga Banków? np. współpracujemy z i wskazać, które mamy w ofercie?

Witam,

Czy w przypadku, kiedy świadczymy usługi używając sprzętu danej marki możemy na stronie internetowej umieszczać logo producenta tego sprzętu?

Chcielibyśmy podnieść wiarygodność naszych usług stosując tylko porządne produkty zaufanych producentów.

Dziękuję za pomoc 🙂

Odpowiem tak samo jak Panu Tomkowi
W wersji słownej może Pan takie informacje umieszczać.
Posługując się logo trzeba mieć na to zgodę. Sam Pan zresztą w swoim poście wskazuje, że posługiwanie się tymi znakami miałoby inny cel niż informacyjny. Chodzi o zbudowanie wizerunku profesjonalnej firmy w oparciu o inne bardziej rozpoznawalne znaki towarowe.

Pozdrawiam

Dzień dobry
Odpowiadając na komentarze, często Pan podkreśla, że umieszczając czyjeś logo, trzeba mieć na to zgodę, często pisemną. Czy owa „zgoda” wyrażona w mejlu – wyczerpuje znamiona zgody pisemnej? Czy jednak nie – i wersja papierowa „zgody” (opieczętowana i podpisana), jest dopiero zgodą pisemną?

Myślę, że podstawową kwestią nad którą należy się zastanowić to kto takiej zgody powinien i może udzielić. Co z tego, że dostanie Pan nawet podpisaną zgodę z działu marketingu jeżeli taki szeregowy pracownik nie jest władny do podejmowania takich decyzji. Obawiam się, że przy dużych rozpoznawalnych markach ciężko będzie z tak błahą rzeczą jak zgoda na wykorzystanie logo dotrzeć do osób decyzyjnych. Przy małych firmach nawet krótka rozmowa z szefem nie jest problemem.
Choć formalnie zgoda na wykorzystywanie logo jest wymagana, to jeżeli dane logo będzie używane rozsądnie i ze smakiem jest mała szansa, że ktoś będzie z tego tytułu robił nam problemy.
Mamy więc z jednej strony prawo a z drugiej praktykę 🙂
Jednak to Pan jako przedsiębiorca musi ocenić czy chce podjąć takie ryzyko.
Pozdrawiam

Witam
Mam pytanie odnośnie udzielenia licencji na używanie zastrzeżonego loga firmy-w jaki sposób i na podstawie czego oszacować jego wartość do umowy licencyjnej z firmą powiązaną

Dzień dobry
Tutaj nie ma żadnych żelaznych zasad. Można ustalić stała miesięczną opłatę za posługiwanie się znakiem. Można określić jaki % zysku licencjobiorca Pani odda. Czasami przedsiębiorcy umawiają się, że licencjobiorca może korzystać ze znaku, ale wszelkie komponenty/ produkty kupuje tylko u licencjodawcy. Bardzo ważna przy tym jest dobrze napisana umowa licencyjna, która te wszystkie rzeczy będzie regulować.
Pozdrawiam

Witam,
A ja mam pytanie odnośnie możliwości wykorzystania znaku towarowego np. na okładce książki? Czy byłoby dopuszczalne zrobienia zdjęcia np. batonikowi Snickers i zamieszczenie takiego zdjęcia na okładce książki, która dotyczyłaby właśnie Snickersa (np. książka o fenomenie firmy produkującej batony Snickers). Czysto teoretycznie mamy chyba w takim przypadku do czynienia z wyczerpaniem prawa do znaku towarowego, bo zakładam że kupuję legalnie batonik, robię mu sama zdjęcie i zamieszczam na okładce mojej książki, którą zamierzam wprowadzać do obrotu (sprzedawać).
Pozdrawiam

Dzień dobry
Ja bym tutaj zgodził się z tym, że jest to użycie znaku w celu informacyjnym. W końcu książka opisuje fenomen snickersa. W kontekście prawa autorskiego byłoby to prawo cytatu.
Pozdrawiam

Witam.
Mam taki problem z logiem. Kupuję towary IKEA i odsprzedaję je dalej (przez internet i stacjonarnie). Chcę na ulotkach i banerze umieścić logo IKEA w informacji „oferujemy artykuły marki (i tutaj dać logo)”. Logo nie będzie przesadnie eksponowane, na pewno będzie dużo mniejsze od loga mojej firmy umieszczonego na ulotce. Na pewno umieszczenie logo IKEA pomoże w sprzedaży. W sumie działam też w interesie IKEA bo im więcej sprzedam ich towarów tym więcej zarobią.

Panie Sławku odradzam posługiwanie się logo IKEA. Znam przypadek kiedy kancelaria prawna tej formy żądała usunięcia swojego znaku ze strony przedsiębiorcy, który zajmował się tym co Pan. W wersji słownej swobodnie może Pan działać. Znaku słowno- graficznego może Pan używać tylko za zgodą właściciela praw.
Pozdrawiam

[edycja z dnia 25.07.2015]
Za bardzo uprościłem swoją wypowiedź. Jeżeli kupił Pan meble marki IKEA to może Pan je odsprzedawać dalej posługując się logo IKEA. Byle przesadnie go nie eksponować. Powyższy przypadek, do którego się odniosłem dotyczył przedsiębiorcy, który posługiwał się logo IKEA a fizycznie mebli nie posiadał. Oferował jedynie transport zamówionych mebli do miast gdzie tego sklepu nie ma.

Witam,
Panie Mikołaju podsumowując cały wpis proszę o potwierdzenie: znaku towarowego można używać na swojej stronie internetowej w celu dalszej odsprzedaży, a na zamieszczanie logo firmy np. IKEA potrzebna jest już jej zgoda (mogę jej używać tylko w wersji słownej czyli po prostu IKEA)?
Pozdrawiam
Ania

Dzień dobry,
wprawdzie Pański artykuł pochodzi z 2015 roku, ale czytając Pańskiego bloga (co czynię od niedawna) zainteresował mnie ten temat. W związku z tym mam pytanie dlaczego w tym przypadku możliwym byłoby umieszczenie loga IKEA bez zgody IKEI? Czy nie stanowiłoby to naruszenia prawa ochronnego? W większości przypadków wspomina Pan o wymaganej zgodzie przedsiębiorcy będącego właścicielem znaku towarowego na jego używanie – stąd moje pytanie. Czy w tym wypadku czynnikiem umożliwiającym umieszczenie znaku IKEI są ewentualne zyski IKEI od sprzedaży? A także czy w sytuacji takiej jak opisał Pan Sławek, czyli umieszczenie loga IKEI bez zgody IKEI, czy należałoby zaprzestać zamieszczania jej znaku towarowego z uwagi na naruszenia prawa ochronnego, gdyby zażądała tego IKEA?

Witam serdecznie,
to ja będę drążyć temat Ikei dalej… Zamierzam sprzedawać meble Ikea, po nadaniu im indywidualnego charakteru (np. wykonanie grafiki na frontach meblowych). Czy mogę posługiwać się logo Ikei, oczywiście sposób eksponowanie nie będzie przesadny. Czy w ogóle mam prawo „modyfikować” meble danego producenta i sprzedawać je w swoim sklepie internetowym?

Witam a co w przypadku gdy zajmuje się instalacją telewizji satelitarnych i chciałbym na swojej reklamie umieścić logo CP NC+ i ORANGE?

Pozdrawiam

Czyli świadczy Pan usługi a nie wprowadza towary. Znów w wersji słownej może się Pan tymi znakami swobodnie posługiwać. Jeżeli chciałby Pan korzystać z logo to radzę nie eksponować tego zbytnio i dla bezpieczeństwa dodać informację, że nie jest Pan związany z tymi firmami.
Pozdrawiam

Mam taką sytuację: sprzedaję produkty pewnego, znanego w branży producenta, ale nie mam z nim podpisanej umowy dealerskiej. Produkty kupuję oczywiście legalnie od firmy, która posiada z producentem umowę (to czy ta firma ma zgodę na dalszą odsprzedaż innym firmom- sprzedawcom, nie wnikam, zwłaszcza, że przecież takie umowy dealerskie objęte są zazwyczaj tajemnicą, a poza tym jeśli od roku dealer mi sprzedaje ten produkt, to domniemuję, że ma na to zgodę)

1. Czy mogę na stronie WWW umieścić logo tego producenta (produkt został legalnie kupiony na FV)?
2. Czy te logo mogę skopiować ze strony WWW producenta, bez pytania go o zgodę?
3. Czy w celu informacyjnym mogę wykorzystać zdjęcia danego produktu ze strony producenta?

Panie Mateuszu oto odpowiedzi:

Ad. 1 – Nie – do celów informacyjnych wystarczy posługiwanie się znakiem słownym.
Ad. 2 – Skopiować wolno, ale wykorzystać już nie.
Ad. 3 – Nie – należy zrobić własne zdjęcia.

Pozdrawiam

To ja już nie rozumiem o co tu chodzi. Czym się różni powyższa sytuacja od tej którą Pan przytoczył w artykule:

Historia z własnego doświadczenia

Pomogłem niedawno przedsiębiorcy, który został pozwany właśnie przez taką firmę. Prowadziła ona sprzedaż przez oficjalnych przedstawicieli, dyktując de facto cenę. Mój klient kupował ich towar w kraju (z obszaru EOG) gdzie cena była najniższa i sprzedawał w Polsce.

Zarzucono mu bezprawne posługiwanie się cudzym znakiem towarowym w reklamie i na stronie www. Zarzut był absurdalny bo wszystko odbywało się całkowicie legalnie. W szczególności nikt nie był wprowadzany w błąd. Szczęśliwie udało się klienta wybronić, jednak kosztowało go to sporo nerwów.

Panie Pawle, ale czego Pan nie rozumie? Pana historia odpowiada dokładnie temu, co opisałem w artykule. Przedsiębiorcy pozywają się wzajemnie nawet jeżeli nie mają ku temu podstaw. Temu nie da się łatwo przeciwdziałać, co widać szczególnie po dużych firmach. Finalnie jednak górą powinna być ta firma, która działa legalnie czyli wg. zasad opisanych przeze mnie w artykule.
Pozdrawiam

Witam, czy legalnie moge importowac z Azji do Polski produkty firmy Dell (bez widzy tej firmy), płacąc wszystkie podatki i sprzedawać je w Polsce? Czy narusze w ten sposób znak towarowy marki Dell i moge miec z tego powodu kłopoty?
Pozdrawiam
Michał

Pani Michale wyraźnie napisałem w artykule, że jeżeli towar kupił Pan poza EOG to nie może się Pan później posługiwać znakiem towarowym.
Sądzę, że sprzedaż komputera bez informacji o producencie będzie problematyczna.
Pozdrawiam

Drugie pytanie, jesli kupie azjatycki towar w Polsce sprowadzony przez inna firme (nie Dell ani zaden jego oficjalny dystrybutor) (nie wiem czy za zgoda Della czy nie) i bede go sprzedawał w Polsce.
Czy narusze w ten sposób znak towarowy marki Dell i moge miec z tego powodu kłopoty?
Pozdrawiam
Michał

Witam Pana,

Mam problem z następującym zagadnieniem – przedsiębiorca prowadzi stronę internetową, gdzie informuje, że jeśli wpisze się swój numer telefonu to można wygrać produkty rozpoznawalnej marki kosmetycznej i pokazane jest logo (rozpoznawalne na całym świecie) i nazwa tej marki. Niestety ta zabawa polega na tym, że wpisanie numer telefonu powoduje przysyłanie przez organizatora konkursu płatnych smsów. Czy taki przedsiębiorca może posługiwać się oznaczeniem/znakiem marki kosmetycznej? czy można powołać się na przepisu ustawy o ochronie konkurencji czy własności przemysłowej? Z góry dziękuję za pomoc

Witam,
kupuję oryginalne części samochodowe producentów europejskich od ich dystrybutorów w Polsce (nie są to serwisy ASO) tylko prywatne hurtownie które które importują towar. Czy mogę jako firma odsprzedawać ten towar przedstawiając go na zdjęciach wraz z oryginalnym jego opakowaniem na którym widoczne są znaki słowno towarowe danego producenta ?

Z poważaniem
Artur

Jeżeli towary zostały legalnie wprowadzone na rynek przez producenta lub za jego zgodą (a z Pana opis na to wskazuje) to tak. Proszę jednak pamiętać, że opis i zdjęcia powinien Pan zrobić własne.
Pozdrawiam

Witam, mam pytanie jeżeli chciałbym robić nadruki na koszulkach lub haftować na ręcznikach nazwy takie jak: mercedes , fiat, opel to złamałbym prawo?
Pozdrawiam

Witam,
Mam kilka pytań.
Zajmuję się sprzedażą używanych części samochodowych do marek Ferrari, Maserati, Lamborghini.
1. Czy mogę np. założyć sklep internetowy na domenie np. ferrariczesci.pl ?
2. Czy mogę na budynku mojej firmy umieścić loga tych marek? (doszły mnie słuchy że na budynku z zewnątrz nie, a w budynku w środku tak)- chciałem potwierdzić tą informację.
3. Czy mogę na stronie internetowej umieścić loga tych firm wg. mnie celu informacyjnym tzn. (Na stronie głównej wyświetlają się 3 loga, i klikając na każe z powyższych logo przekierowuje na sklep z częściami do danej marki)?
4. Czy na portalu aukcyjnym w graficznym szablonie aukcji mogę umieścić loga tych marek, informując, że posiadam do nich części?
Pozdrawiam.

Witam Panie Mikołaju..

Bardzo dobry artykuł.
Czy mógł by Pan rozwinąć bardzie temat. Co jeśli w nazwie swojej firmy mam wykorzystana nazwę już istniejącej firm. Firm ,które zajmują się tą samą branża lub inną? Jest to dosyć popularna nazwa w całej Europie. Moje nazwa rożni się tylko czcionka na banerze. Czy jest to dozwolone w świetle prawa europejskiego? Czy mogą być z tego jakieś konsekwencje?

Panie Rafale.
Ciężko mi na takim poziomie ogólności odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli tą nazwą wspólna jest określenie ogólnoinformacyjne to jest Pan bezpieczny. Jeżeli jednak jest to jednak fantazyjna nazwa, którą jakiś przedsiębiorca zarejestrował jako znak towarowy na terenie całej UE to czym prędzej powinien Pan z niej zejść. Grożą Panu bowiem określone sankcje. To czy taka sytuacja występuje zależy oczywiście od konkretnego przypadku. Jeżeli chciałby Pan abym się temu przyjrzał to proszę się do mnie odezwać przez zakładkę kontakt.

Panie Mikołaju, o co z możliwościami sygnowania się np. na stronie internetowej lub banerach reklamowych logo ukończonych szkół wyższych oraz prestiżowych certyfikatów. Czy również należy mieć pisemną zgodę na wykorzystanie logo?

witam, czy w opisie mojego ogłoszenia/produktu, który sprzedaję mogę go porównać do innego produktu o nazwie zastrzeżonej znakiem towarowym, np. sztuczny zamsz / materiał podobny do Alcantary , przy czym zaznaczam wyrażnie, że nie jest to oryginalna Alcantara, a jedynie materiał podobny w dotyku, sposobie użycia itd. do Alcantary. czy wolno mi użyć słowa Alcantara?

Witam,

prowadzę gospodarstwo rolne z rasowym bydłem mięsnym. Odkryłam, że jedna z restauracji z Polsce używa logo mojego gospodarstwa do celów reklamowych – twierdzi, że jej mięso pochodzi własnie z mojego gospodarstwa. Jednak nie może to być prawdą, ponieważ nasze zwierzęta sprzedajemy jedynie za granicę. Nawet jeśli mięso wraca w jakiejś formie do kraju, to my jako producent jesteśmy już nie do wyśledzenia. Oznacza to, że ktoś z restauracji wszedł na naszą stronę internetową i ściągnął logo, a teraz używa go bez naszej zgody. Dodam, że znak nie został zastrzeżony, ale używamy go na fb, stronie www i materiałach drukowanych. Co możemy zrobić w tej sytuacji?

Pozdrawiam

witam serdecznie
taki przypadek
hurtownia motoryzacyjna dystrybuuje części samochodowe w opakoewaniach producenat samochodu,czyli części oryginalne.Nie zostały one jednak pozyskane w PL tylko z innego kraju UE. Czy fima może na swojej stronie pokazywać loga producentów samochodów ktorych części sprzedaje?
czy firma moze uwidaczniać w swiom sklepie internetowym własnoręcznie wykonane zdjęcia na ktorych widac towar z logiem i opakowanie wraz z logiem producenta samochodu?

dzięuję za odpowiedź

Witam,
przeczytalam Pana artykuły, poniewaz nurtuje mnie jeden mały problem… A zatem. Zalozylam na Facebook Grupę Dyskusyjną (nie Fanpejdz) pewnej firmy. Nazwalam ją tak, jak nazwe nosi ta firma. Po czym dostalam maila, ze uzyłam ich znak towarowy bez ich wiedzy i zgody, zgłoszono to do administracji FB oraz do ich prawnika. Zgodnie z regulaminem FB , kazdy ma prawo do zalozenia fanpejdza jakiejs firmy. Czy faktycznie naruszylam ich znak towarowy?

Witam,

Mam taki dylemat, prowadzę bloga i recenzuję różne usługi m. in. restauracje , robię zdjęcia witryn, na których jest nazwa restauracji i bardzo często też logo. Publikuje je na blogu, oceniając usługi danej restauracji. Czy to jest łamanie prawa? Czy potrzebna jest zgodna właściciela?
Pozdrawiam
Justyna

Witam serdecznie,

Zwracam się z pytaniem. Jak wygląda sytuacja wykorzystywania produktu danej marki na zdjęciach na portalach społecznościowych innej firmy?
Czy marki powinny podpisać ze sobą jakąś umowę? czy wystarczy poprosić o zgodę.
Czy można wykorzystywać na portalu społecznościowym produkt danej marki i podpisać go np poprzez ,,hashtag” ? Czy nie łamiemy wtedy prawa? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Witam,
Bardzo ciekawy artykuł. Chciałbym zapytać o znaki słowne (nie logo) jak wygląda sprawa w przypadku sprzedaży przez osoby na allegro klocków które są sprowadzane z Azji podobne do klocków duńskiej firmy. Ich sprzedaż jest reklamowana np: ” Klocki jak Lego” lub „Nianjago jak lego”.
Czy te osoby nie łamią prawa pomimo wpisania w treści aukcji że jest to produkt pasujący do Lego.
pozdrawiam

Witam, mam takie pytanie,
Jestem grafikiem komputerowym i otrzymałem zlecenie wykonania kilku herbów zagranicznych klubów piłkarskich tj. Real Madryt, Bayern Monachium….
Plakaty z herbami maja być monochromatyczne a następnie umieszczone za szybą w pięknej ramie.
Klient podał dokładny format (A3), oraz kolor w jakim maja być wykonane plakaty.
Nie ma możliwości kupienia takiego plakatu dlatego klient poszukał grafika który je wykona.
Czy przyjmując takie zlecenie naruszam w jakiś sposób prawa własności?
Cały herb narysuję w programie graficznym i będzie wyglądał w 100% identycznie jak oryginał.
Nie wyobrażam sobie korespondować z kilkoma klubami w sprawię wykorzystania ich herbów w formie plakatu – dlatego ciekawi mnie Pana opinia.
Pozdrawiam
Ps. Bardzo ciekawy blog.

Witam
A jak się ma sprawa jeśli chodzi o wykorzystanie nazw klubów na koszulce i pożniejsza ich sprzedaz. Chodzi mi o to czy jesli na zwyklej koszulce umiescze swoją grafike i napisze tam Borussia Dortmund, Real Madryt, FC Barcelona itp, ale bez żadnych log, herbów sponsorów, inna czcionką tylko sama grafika i napis to czy jestem w stanie to sprzedawać?. Nie jestem w zaden sposob powiązany z klubami i na pewno w opisie nie napiszę ze jest to oryginalna koszulka np. FC Barcelona, tylko np. zaprojektowana przeze mnie koszulka dla fanów FC Barcelona? Bo rozumiem że herby loga i sponsorzy są chronione prawem. Ale jak się ma sprawa z nazwą.
Pozdrawiam

W Kodeksie Cywilnym natknąłem się kiedyś na sformułowanie, które brzmiało w swoim sensie
” Działanie bez zezwolenia w czyimś interesie jest dozwolone…”

Jeśli więc używałbym logo czy znaku zastrzeżonego no. coca cola niejako dla promocji w/w firmy, albo zrobiłbym stronę z DOBRYMI firmami… / by potem zarabiać na kolejnych, które zechcą być umieszczone na stronie, albo po to by zwiększyć wizyty na mojej stronie… Niby działam na ich korzyść umieszczając je w internecie i reklamując ich znaki, towary, działalność…

…ale w którymś momencie zaczyna Pan oszukiwać klientów i traci na tym marka producenta. Nie może być sytuacji, że właściciel znaku towarowego nie ma nad nią kontroli (poza wskazanymi wyjątkami). Tutaj sprawa jest oczywista.

Witam,

pytanie, czy jeśli prowadzę szkolenia z nazwy oprogramowania, a nazwa ta jest zastrzeżonym znakiem towarowym to mogę wykorzystywać nazwę do reklamy? Np. „Korzystasz z oprogramowania A ? Weź udział w szkoleniu które pozwoli Ci zwiększyć sprzedaż!” Czy tak mógłby wyglądać nagłówek reklamy graficznej?

Pozdrawiam

Witam

Prowadzę stronę internetową z częściami, czy w zakładce producenci mogę dodać logo firmy, której produkty posiadam w sprzedaży, mimo iż nie jestem autoryzowanym dealerem tej marki?

Witam,
prowadzę sklep internetowy. Mam w ofercie towar największych producentów zagranicznych z branży. Na stronie sklepu umieściłem małe loga tych producentów a po kliknięciu na te ikony link odsyłający bezpośrednio do strony danego producenta. Dodam że nie mam podpisanych umów z tymi firmami a towar biorę legalnie na fakturę vat z innego sklepu który daje mi bardzo dobrą cenę. Dodam, że to znana marka sklepów w całej Polsce. Sytuacja taka jest dla mnie lepsza ponieważ nie muszę inwestować w miejsce magazynowe, pracowników czy wewnętrzny transport. Gdybym posiadał sklep stacjonarny oczywiście takie umowy podpisałbym. Na stronie sklepu bardzo promuje w/w producentów, podkreślam ich profesjonalizm i jakość wykonania. Czy w takiej sytuacji mogę posługiwać sie ich logami i przekierować na ich strony w celu zapoznania się klienta ze szczegółami danej kolekcji czy informacjami o danej firmie, metodach produkcji itd? czy mogę wykorzystać zdjęcia zamieszczone na stronie producenta?

Z góry dziękuje za odp.
Pozdrawiam
Karol

Witam serdecznie
Mam pytanie z tych trudnych 🙂 Zajmuję się sprzedażą rzeczy używanych (prowadzę działalność gospod.) Czy wystawiając na aukcji allegro np bluzę Nike (lub jakąkolwiek inną) mogę posłużyć się w opisie logotypem? Tzn czy mogę wstawić logo pisząc np „Przedmiotem sprzedaży jest bluza firmy Adidas (gdzie słowo adidas to wstawione logo)?

Pozdrawiam

czy sprzedawanie detaliczne np. towarów oznaczonych znakami towarowymi np. tj. Samsung, Romet itp podlega jakimś przepisom? Muszę mieć zezwolenie tych firm? (nadmieniam że towar kupuje w hurtowni i nie wiem czy hurtowania ta ma podpisane umowy z właścicielem znaku towarowego)

Witam, mam pytanie dotyczące filmu „Znak towarowy a prawo autorskie”. Jak sytuacja wygląda w przypadku, gdy grafik jest na stałe zatrudniony w firmie i stworzenie loga było jednym z jego zadań podczas pracy codziennej ?

Gdzieś przeczytałem/usłyszałem, że w tym przypadku efekt pracy którą wykonał podczas „8 godzin” jest przypisywana pracodawcy. Czyli np. pracownik ( załóżmy programista ) nie może podczas pracy pisać kodu swojego prywatnego programu ( pomijając kwestie etyczne ), ponieważ pracodawca mógłby mieć roszczenia, że aplikacja powstaje w jego firmie i staje się własnością firmy, a nie własnością programisty.

Panie Arku po części ma Pan rację.
Jeżeli dana osoba jest zatrudniona w firmie np. na stanowisku grafika to prawa autorskie majątkowe należą do pracodawcy. Jednak wydaje mi się możemy mówić o tym jedynie w stosunku do zadań, które pracodawca wyznacza. Jeżeli grafik rysuje coś „na boku” w sprawie która nie ma nic związanego z jego zadaniami w firmie to pracodawca nie ma do tego praw.

Witam.
Podobne pytanie już było, ale chciałabym je doprecyzować. Czy używając do pracy sprzętu danej firmy, można na stronie lub na wizytówkach umieszczać zdjęcia tych sprzętów z widocznymi na nich logo? Mam na myśli na przykład zdjęcie gitarzysty grającego na gitarze, na której widać logo producenta.
Pozdrawiam.

Zgłaszam się do pana z zapytaniem.
Czy wydając lokalną gazetę z programem tv muszę posiadać pozwolenie właściciela stacji na umieszczenie jego loga w kolumnie z programem telewizyjnym na dany dzień.

Przykład:
LOGO TVN
6:00 Pogoda
6:15 Serwis inf.
7:25 …
itd

Witam, zajmuję się sprzedażą maskotek z logo np. Minionków. Towary kupuję od przedsiębiorcy, który importuje je z Azji. Czy dalsza sprzedaż takich towarów jest legalna?

Dzień dobry,

Proszę o informację, czy można się posłużyć znakiem towarowym innego podmiotu wymieniając ten znak towarowy w składzie własnego produktu. Chodzi o sytuacje, gdy towar objęty znakiem towarowym innego podmiotu stanowi jeden z lub jedyny składnik wytwarzanego nowego towaru

Świetny artykuł i z chęcią go przeczytałem, ale muszę przyznać, że im więcej czytam o prawach autorskich, tym mniej wydają mi się to zrozumiałe. Kiedyś byłem na szkoleniu z prawa autorskiego i prowadząca je prawniczka stwierdziła, że przez pierwszych kilka lat zajmowania się tym tematem, wierzyła w jego logikę i zasadność, ale po kilkunastu latach i wielu sprawach sądowych, w których zapadały sprzeczne wyroki, nasuwa się jeden wniosek: w sądzie wygrywa ten, kto ma lepszego prawnika ;>

Mam też pytanie, które ostatnio mi się nasunęło.
Widziałem pięknie oprawioną książkę Władca Pierścieni. Artystyczna pracownia introligatorska, wykorzystała zwykłe wydanie tej książki i oprawiła ją w niesamowitą okładkę (cena też była niesamowita;) . Na okładce wykorzystała tytuł książki i ten charakterystyczny motyw oka. Czy miała do tego prawo? Zmieniła wygląd książki bez zgody (chyba) twórcy/wydawcy. Jeśli potraktować, że sprzedawali osobno książkę i osobno okładkę, to w celach zarobkowych wykorzystali tytuł i charakterystyczne elementy.
Czy to oznacza, że wszystkie pracownie zajmujące się robieniem ładnych okładek łamią prawo, kiedy umieszczają na nich tytuł i autora książki?
Bardzo mnie to ciekawi 🙂

Dzień dobry Panie Kamilu.

Pracując z własnością intelektualną już od kilkunastu lat zaczynam mieć podobne spostrzeżenia. O kilku sprzecznościach na tym blogu już pisałem:
1) Pomysłu na biznes nie chroni prawo autorskie, ale SN uznał, że pomysł na pakiet ubezpieczeniowy jest utworem.
2) Nie rejestruje się znaków towarowych opisowych, ale TRYTYTKA uzyskała ochronę.
3) Znakiem towarowym nie może być oznaczenie, którego wygląd stanowią cechy typowo techniczne, ale Kostkę Rubika udało się zarejestrować.
4) Nie da się zarejestrować oznaczeń, które weszły do powszechnego użytku, ale znana z PRL-u czerwono-białą kratka na słoikach uzyskała ochronę.

Czyli mamy pewne, wydawało by się oczywiste zasady, ale przychodzi spór i okazuje się, że sędzia inaczej te przepisy interpretuje.

Co do kwestii książek to wydaje mi się, że wydawca nie pozwoliłby sobie na taką samowolę. Ta branża żyje z praw autorskich więc jestem przekonany, że jest to jakoś uregulowane.

Pozdrawiam

Może przecież dojść do sytuacji, że ich logo pojawi się w towarzystwie innego o wątpliwej renomie. Niech to będzie logo magazynu erotycznego lub firmy typu Amber Gold. W takim wypadku narażasz się na dotkliwe konsekwencje.

Faktyczne np. Playboy byłby niezadowolony.

Witam. Mam pytanie. Jestem sprzedającym na allegro. Ostatnio po dostarczeniu mebli do klienta, on wystawił mi komentarz negatywny. Treść komentarza brzmiała mniej więcej tak: Jakość mebli bardzo niska, szuflady ciężko się otwiera. Lepsze meble są Ikei. Za ten moje pytanie czy Kupujący może podawać i promować inne firmy na mojej stronie sprzedaży?
Pozdrawiam

Hej 🙂

Super materiał 🙂
Mam pytanie. Czy na stronie internetowej mogę zamieszczać logotypy klientów których obsługiwaliśmy kiedyś ?
Chodzi o sytuację gdzie wyprodukowany produkt (w naszym przypadku torba z ich logo) będzie na stronie internetowej w zakładce realizacje.
Czy dodanie logotypu takiej firmy (jak i firm których torba z logo nie będzie w zakładce realizacje) jest legalna :)?

Witam, Trafiłem na Pana stronę przypadkiem szukając informacji o wykorzystaniu znaków.

1. Z artykuły wynika, że jako fotograf robiąc zdjęcia produktów czy do katalogu dla firmy YZXC nie mogę na swojej stronie umieścić ich loga ?

przykładowo: Współpracowałem z: (tutaj loga firm)

2. Czy bezpieczniej po prostu wymienić firmy z nazwy słownie ?

Pozdrawiam Serdecznie

2.

Witam, dziękuje za ciekawy artykuł. Rzeczywiście absurdem było by gdyby producent miał do nas pretensje, że sprzedajemy jego towar w sowim sklepie internetowym i używamy jego logo. Czy zna Pan jeszcze jakieś ciekawe przykłady wytoczenia sprawy sądowej między producentem, a sprzedawcą?

Witam. Prowadzę niewielki sklep internetowy. Chciałabym poszerzyć asortyment o breloczki do kluczy z logiem znanych marek samochodowych. Czy mogę posłużyć się takowymi znakami towarowymi bez konsekwencji? Pozdrawiam.

Do czytających fajna reklama prawnika ale cena za poradę przez mail kosmiczna jak dla mnie, 200zł za odpowiedź na pytanie czy mogę gdzieś umieścić logo to za dużo wolę napisać prosto do danej firmy czy nie mają problemu jak gdzieś będzie ich logo czy znak firmowy. Gratuluje Panu pomysłu na klienta ale cennik proponuję przeanalizować w Pl nie stać ludzi płacić 200zł za proste pytanie bo na 100zł trzeba pracować cały dzień. Rozumiem że Pana czas i wiedza jest cenna ale to chyba przesada(takie jest tylko moje zdanie).
Pozdrawiam serdecznie.

Dziękuję za komentarz.

Rozumiem, że moje honorarium może się wydawać dla Pana wysokie. Wynika ono jednak z tego, że aby odpowiedzieć jednoznacznie czy może Pan użyć danego logo czy nie musiałem poświęcić wiele lat na naukę. Do tego dochodzą tysiące godzin poświęcone na sprawy sporne i przygotowania do innych porad, opinii czy analiz prawnych. Efekt tego jest taki, że wiem jak odpowiedzieć na Pana pytanie. Ta odpowiedź z kolei może sprawić, że uniknie Pan pozwu, stresu i straconych pieniędzy.

Jeżeli uważa Pan, że nie jest to warte 200 zł to jestem w stanie to zrozumieć. Jest jednak wolny rynek i nie ma obowiązku korzystania z pomocy prawników.

Na koniec polecam artykuł, w którym szczegółowo opisałem ile kosztuje porada prawna i z czego ta kwota wynika.

Pozdrawiam

Witam,

Niedawno trafiłem na Pana stronę i przyznaję, iż bardzo ciekawie i w przystępny sposób tłumaczy Pan niełatwe zagadnienia.

Mam też pytanie, jak wygląda sprawa z publikowaniem w internecie zdjęć zawierających loga rożnych firm, tj. czy jest to dozwolone czy wymaga zgody właściciela znaku towarowego ? Chodzi mi głównie o zdjęcia które można zaprezentować w swoim fotograficznym portfolio, a zawierające zdjęcia produktów z logami oraz tzw. zdjęcia stockowe.

Pozdrawiam serdecznie

Zamówiłam do lokalu sprzęt gastronomiczny bardzo znanego producenta X. Sprzęt został sprowadzony przez lokalny sklep stacjonarny Y. Część produktów posiada oznaczenia producenta, natomiast część z nich nie mają logo producenta X, wręcz przeciwnie, produkty mają oznaczenia różnych firm, w tym np. stół ze zlewem zamiast logo producenta ma logo sklepu internetowego Z ( w którym domyślam się sprzęt został zakupiony przez sklep Y), inny stół ma oznaczenie zupełnie innego producenta A. Czy zostałam oszukana, czy istnieje taka możliwość, że producent nie umieszcza swojego logo na sprzęcie, robi to dystrybutor? Czy w tym wypadku sprzęt jest tej samej jakości, czy to może być podróbka?

Dzień dobry.
Nie ma obowiązku umieszczania logo producenta na samym produkcie. Jeżeli jednak dostała Pani fakturę zbiorczą za każdy sprzęt to powinno tam być wszystko wyszczególnione. Niewykluczone jednak, że niektóre sprzęty są innego producenta niż się Pani spodziewała.

Witam,

Sprzedaje na Amazon.de produkty.
Chce stworzyć ulotki do kolportażu w Niemczech i czy mogę użyć logo Amazon na ulotce.
W taki sposób Kupuj wygodnie na amazon.de i obok logo Amazon?
Dzięki

Witam
Mam pytanie a mianowicie:Kupiłem z ogłoszenia kolumny głośnikowe,sprzedający oznajmil ze są firmowe zgodne z logiem na kolumnach.Po sprawdzeniu ich u producenta,stwierdzono że to są samorobki nie mające nic wspólnego( oprócz logo) znanej i cenionej w branży mucycznej firmy.Czy sprzedawca i zarazem producent tychmarnych podróbek może ponieść konsekwencje za bezprawne użycie znaku firmowego tejże firmy?Postanowiłem zwrócic te kolumny ale producent ma opory.Czy mogę domagać się zwrotu pieniędzy?
Pozdrawiam

Dzień dobry.
Jeżeli kolumny faktycznie są podrobione to polecam taką informację przekazać oryginalnemu producentowi. To go powinno zmobilizować do tego aby zajął się oszustem. Oszusta z kolei postraszyłbym, że takie działanie grozi mu odpowiedzialność karna. To powinno go przynajmniej zmobilizować do tego aby oddał Panu pieniądze.

PS. Polecam przeczytać mój artykuł pt.: Co grozi za na naruszenie znaku towarowego?

Pozdrawiam

Witam,
prowadze bloga recenzujacego restauracje. Zrobilam zdjecie logo z nazwa lokalu i umiescilam je na swoim blogu, jednak wlasciciele zwrocili sie do mnie proszac o usuniecie zdjecia, bo logo jest znakiem zastrzezonym. Czy moga mnie o to prosic?

Witam.
Czy można użyć w informacji o własnym produkcie nazwy towaru/produktu, który chroniony jest znakiem „r” – registered trademark? Chodzi tylko o wymienienie jego nazwy jako elementu urządzenia lub jego braku, który wyróżnia nasz produkt od konkurencji.
Pozdrawiam
Marcin

Witam,
co jeśli produkty importowane są przez importera w innym kraju należącego do Unii Europejskiej i ja od takiego importera/hurtowni produkty zakupię?
I co jeśli produkt istnieje na rynku Europejskim ale w nieco innym opakowaniu i gramaturze ale o tej samej nazwie? Czy kosmetyczne różnice wykluczają ten produkt z obrotu w danym obszarze?

Pozdrawiam
Paweł

Czy mogę zarejestrować jednoosobową działalność gosp. gdzie w nazwie firmy poza moim imieniem i nazwiskiem znajdzie się tytuł filmu ( w oryginalnej pisowni w języku angielskim ) który jednocześnie jest tytułem książki, a także częścią nazwy fundacji? Fundacja znajduje sie w USA i na swojej stronie oferuje produkty z nazwą wzięta wprost z tego tytułu i opatrzyła ją symbolem TM. Moja firma będzie zajmowała sie handlem za pośrednictwem internetu na cały swiat i w logo oraz, nicku zamierzam używać tego anglojęzycznego tytułu.

Witam,

Panie Mikołaju, a jak wygląda sprawa z używaniem cudzego znaku towarego w konkursach?

To znaczy, organizuję konkurs na swojej stronie / blogu, w którym do wygrania jest danej marki telefon. Konkurs ma określonego organizatora, regulamin i zasady udziału oraz wygranej. Zwycięzca oczywiście nagrodę otrzyma. Czy w tym wypadku mogę użyć znaku towarowego, np. Apple w celu poinformowania jaki przedmiot jest przedmiotem konkursu?

Warto dodatkowo umieścić adnotację, iż nie jestem w żaden sposób powiązany z właścicilem marki / znaku towarowego, a jego użycie służy jedynie do poinformowania co do przedmiotu konkursu?

Z poważaniem

Dzień dobry Panie Karolu.

Moim zdaniem można taki znak używać, ale należy to robić bardzo ostrożnie. Szczególnie jeżeli chodzi o produkty marki APPLE. Zwykłą informacja, najlepiej słowna może się tam znaleźć. Należy jednak uważać, aby nie eksponować tych znaków towarowych tak, że powstanie wrażenie jakichś związków z marką. Unikałbym posługiwania się logo.

Oczywiści zastrzeżenie, o którym Pan pisze również powinno się tam znaleźć.
Pozdrawiam

Dzień dobry,
Chciałbym zapytać czy używanie przez autorów książek nazw organizacji jest dozwolone bez zgody tej organizacji. Przykłady:
MSZ polski czy antypolski
Cała prawda o NATO
Encyklopedia ONZ
Relacje Unii Europejskiej z krajami Afryki
Skarby UNESCO
itd.
Czy używanie nazwy organizacji w tytule książki jest naruszeniem?

Dzień dobry,
Jestem właścicielem firmy zajmującej się pomiarami. Czy na swojej stronie mogę umieścić w celach informacyjnych loga firm, których sprzętem posługuję się w pracy?

Pozdrawiam,
Bartek

Dzień dobry Panie Bartku. Aby nie narobić sobie problemów taka informacja musi być odpowiednio przedstawiona. Mogę Panu wszystko wytłumaczyć w ramach telefonicznej porady prawnej.
Pozdrawiam

Witam, a jak wygląda sytuacja ze znakami towarowymi, które pojawiają się na zdjęciach wykonanych w przestrzeni publicznej?
pozdrawiam

Szanowny Panie
Czy jeśli chcę założyć serwis produktów firmy x, to czy mogę zawrzeć logo firmy w logo serwisu, a jeśli nie czy mogę zawrzeć w logo podpis, że jest to „nieautoryzowany serwis urządzeń firmy x”? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam Serdecznie
Czy mogę legalnie sprzedawać na portalach aukcyjnych podkoszulki z logiem Jack Daniels ?
Podkoszulki pochodzą z chin
Bardzo proszę o odpowiedż

Witam. Mam pytanie. Produkuje i sprzedaje gadżety dla graczy komputerowych. Na swoim filmiku promocyjnym pokazuje jak to urządzenie działa z różnymi grami, przy każdej pokazywanej grze na filmie umieściłem nazwę gry żeby kupujący wiedzieli co to za gra jest prezentowana i jak to urządzenie działa w danej grze.

Wszystkie prezentowane gry posiadam, oryginalne.
Czy taka takim filmem gdzie pokazuje użyteczność mojego produktu na tle podpisanej nazwy gry jest dozwolone.

Rozumiem że bez nazwy gry i jakiś logotypów od tej gry na filmie jest wszystko ok.

Posiłkuje się przykładem reklam z tv gdzie znany aktor reklamuje telefon i jedzie super samochodem z ukryta nazwa pojazdu. Dziękuję za podpowiedź .

Panie Mikołaju,

bardzo podoba mi się sposób, w jaki prowadzi Pan bloga. Od niedawna go subskrybuję, ale czytam od dłuższego czasu. Tematyka ciekawa, język prosty. Ale trochę się pogubiłam, jeśli chodzi o monopol na nazwę /logo. Mam ebooka Pana autorstwa, w którym jest przykład znaku towarowego w postaci wyrazu ale przedstawionego w formie loga – Orlen. I z przeczytanych artykułów wniosek jest taki, że inny przedsiębiorca może mieć taką samą nazwę jak ja ale musi działać w innej branży (w uproszczeniu). A jeśli ten inny przedsiębiorca, który działa w innej branży niż moja używa loga, które jest identyczne jak moje, względnie w innej wersji kolorystycznej lub z inną czcionka, to może go zarejestrować lub dalej używać? Czy to nie będzie rodzaj wprowadzenia w błąd co do oznaczenia przedsiębiorcy, pochodzenia?

Pozdrawiam
Anna

Dzień dobry Pani Anno.

W świetle prawa znaków towarowych jeżeli druga firma działa w zupełnie niepodobnej branży to znaki choć będą identyczne wizualnie, nie zostaną uznane za podobne. Oczywiście upraszczam wszystko (nie biorę pod uwagę renomowanych znaków towarowych).

Nie oznacza to jednak, że konkurent kradnąc Pani logo nie złamie innych przepisów prawa. Na pewno taka sytuacja będzie naruszała prawo autorskie do utworu. Tylko pytanie komu te prawa autorskie przysługują? Na pewno twórcy czyli grafikowi. Często się zdarza, że firma zamawia stworzenie firmowego logo na zewnątrz, opłaca fakturę… i żyje w błogiej nieświadomości, że nie ma praw do logo. Te prawa przechodzą dopiero w momencie podpisania umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu.

Dobrze Pani natomiast zrozumiała, że jeżeli firma z innej branży kopiuje nazwę, ale ubiera ją w inną grafikę to nie łamie prawa.
Pozdrawiam 🙂

Bardzo interesujący artykuł.
Zastanawia mnie jednak w kontekście pewnej blogerki podającej na swojej stronie przepis na ciasto które ze względu na smak i skład tytułowała od nazwy pewnego batona dodając jeszcze nazwę marki (pełna nazwa jak w reklamie telewizyjnej). Dodatkowo do zdjęć swojego wyrobu dorzucała logotyp tejże marki. Jeśli dobrze rozumiem to ozdobienie prywatnego zdjęcia logotypem może doprowadzić do np. jego usunięcia. A co z tytułowaniem ciasta?

Dzień dobry Panie Michale.
Nie mam wątpliwości, że dodanie logo SNICKERS do zdjęcia to złamanie prawa. Daleko nie szukając praw autorskich. Nazywanie ciasta prawdopodobnie renomowanym znakiem towarowym również budzi moje obawy. Niemniej mogłaby się jeszcze bronić, że nie używa go komercyjnie (opisałem do dokładniej przy okazji afery z logo Solidarności) czyli de facto nie posługuje się znakiem w jego podstawowej funkcji.
Ja bym na pewno jakieś wyjaśnienie dał dlaczego użyto w nazwie znaku towarowego.
Pozdrawiam

Witam
Mam pytanie czy wykonywanie nadruków na koszulkach grafik np. minionki i sprzedawanie ich w internecie jest naruszeniem znaków towarowych .
Nadruki sa wykonywane na koszlulkach marki keya , fruit of the loom i klient wie że nie jest to produkt oryginalny tylko na jego zamówienie , na prodduktacj oryginalnych na metce jest znak towarowy minions natomiast w wykonywanych koszulkach przez nas metka jest marki innej tzn. fruit of the loom
http://allegro.pl/koszulka-minionki-minions-na-prezent-urodziny-hit-i6991008249.html

Witam, jakiś czas temu pisałam pracę inżynierską w której wykorzystałam produkty dwóch firm do swoich badań, nazwy zachowałam tam oryginalne. Teraz mam okazję opublikować te wyniki , stąd moje pytanie, czy mogę pisać nazwy producentów czy mam jakoś inaczej z tego wybrnąć?

Dzień dobry Pani Joanno. Jeżeli użyła Pani tych znaków aby np. przytoczyć jakieś informacje historyczne czy techniczne to nie powinno być problemu. Tu chodzi o posłużenie się cudzym znakiem w celach stricte komercyjnym np. do reklamy.
Pozdrawiam

Witam Panie Mikołaju,

Dziękuję za wspaniały artykuł, mój przypadek budzi we mnie jednak nadal pewne wątpliwości 🙂 Planuję wydać zarobkowo książkę, w której opisywany będzie proces tworzenia dzieł plastycznych z wykorzystaniem konkretnych produktów – na przykład farb i narzędzi określonych producentów. Artykuły nie będą zachwalane, ani krytykowane, książka będzie po prostu przedstawiała mój sposób pracy i uzyskane efekty. Na początku książki planuję zawrzeć informację, iż nie jestem powiązany biznesowo z producentami, a wszystkie produkty kupiłem sam i książka ta nie jest reklamą.

O ile, jak rozumiem, mam prawo do „słownego” podawania nazw tych produktów, to czy mogę też umieszać ich zdjęcia? Na przykład zdjęcia narzędzi, lub farb położonych obok dzieła, dzięki którym będzie można jednoznacznie zidentyfikować producenta? To trochę inny przypadek, niż opisywane, gdyż te produkty wykorzystuję, aby stworzyć z nich coś innego, (docelowe dzieło).
Dziękuję, pozdrawiam!

Panie Mikołaju,

Pana materiał bardzo mi pomógł, a w zasadzie rozwiał wiele wątpliwości.
Natomiast dla upewnienia „czarno na białym” – Czy import towaru z Chin z logiem batman, a następnie sprzedaż na terenie kraju można podpisać pod „wyczerpanie prawa”?
Czy taki zabieg będzie legalny?

Witam,
warze piwo – najprościej pisząc. Ktoś zasugerował mi abym na etykietach ze składnikami dodawał „R” przy nazwach własnych użytych chmieli i słodów. Nie wiem czy powinienem to robić bo inna osoba poinformowała mnie, że aby to robić powinienem dodać informację kto jest właścicielem zastrzeżonej nazwy – podobnie jak robią sprzedawcy komputerów podając nazwę INTEL z „R” a na dole reklamy dopisując szereg informacji kto i czego jest właścicielem.

Jak to jest z używaniem zastrzeżonej nazwy z „R” .

Dzień dobry Panie Marcinie.
Odeślę Pana do moich dwóch artykułów na ten temat:
Co oznacza symbol R w kółku?
Co grozi za nielegalne używanie symbolu R w kółku?

Tak w telegraficznym skrócie. Aby mógł Pan na etykietach używać symbolu R w kółku musi Pan wcześniej zarejestrować znaki towarowe np. w polskim Urzędzie Patentowym. W następstwie rejestracji uzyskuje Pan ochronę prawną na daną markę. Rejestracja nie jest zwykłą formalnością, trwa około ośmiu miesięcy i wiąże się z określonymi opłatami urzędowymi.

Używanie R-ki w kółku bez formalnej rejestracji to złamanie prawa za co grozi grzywna. Zamiast tego może Pan używać symbolu TM.
Pozdrawiam

Witam
Mam następujące pytanie.
Wykonują pracę Inżynierską tzn sklep internetowy z butami w których skład bd wchodzić marki np Nike,Adidas
Wykorzystuję do pracy zdjęcia ze stocków graficznych które są na licencji „CC0 Creative Commons”w których są uwidocznione znaki towarowe owych firm i stąd moje pytanie czy będzie to złamanie prawa:?
Pozdrawam
Mateusz

Witam Panie Mikołaju.
Przeczytałem wpisy pod artykułem lecz nie mam do końca pewności co do swoich zamiarów z umieszczeniem logo firm na swojej stronie internetowej. Miałoby to być w postaci paska informacyjnego jakie firmy nam zaufały którym świadczyliśmy usługi i dalej współpracujemy, czy w takiej postaci mogę użyć ich bez pisemnej zgody, dodam że są to nasze polskie firmy w większości regionalne.
Pozdrawiam

Dobry wieczór,
Czy prowadząc stronę internetową informującą czytelników o promocjach, w tym przypadku na gry wideo, mogę umieszczać w artykułach logo sklepów, w których czytelnicy mogą znaleźć dany produkt, czy muszę każdy ze sklepów spytać o pozwolenie na używanie jego logo?

Witam Panie Mikołaju
Moje pytanie dotyczy uzywania logo lub zrzutów z portali czy serwisow internetowych. Np. Gdybym chciala opisac jak działa Couchsurfing, popierajac to zrzutem ekranu np.A formularza wyszukiwania z tego serwisu. Lub chcialabym ujac gdzies logo dla urozmaicenia I zeby czytelnik szukajac serwisu Couchsurfing mogl latwo skojarzyc.
To samo pytanie dotyczy recenzji czy opisow wrazen z imprez, festiwali czy targow . Czy w takim blogowym poscie moglabym uzyc logo festiwalu , ktory opisuje?

Dzień dobry Pani Natalio.
Jeżeli zrzut ekranu bądź logo pojawi się w kontekście czysto informacyjnym to moim zdaniem nie powinno być problemu. Tylko nie można tutaj przesadzać. Właściciel praw do tego typu serwisu nie może odnieść wrażenia, że próbuje się Pani grzać w cieniu jego marki. Czyli nie eksponowałbym nadmiernie logo.
Pozdrawiam

Witam
Bardzo ciekawy artykuł-trafne pytania.Ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
Mam kilkadziesiąt naklejek z logo jednej ze znanych firma audio. Naklejki te są „podróbkami” wykonanymi na wzór-co widać gołym okiem. Czy odsprzedając je zaznaczywszy że są zrobione na wzór łamię prawo?? zakładam, że sprzedaje same naklejki nie oznaczając nimi żadnego produktu.
Prosze o odpowiedź i pozdrawiam

Dzień dobry Panie Mikołaju,

Mam bardzo ciekawe ptanie, otóż w artykule nie poruszył Pan kwestii przepakowania produktu. Posługując się Pana przykładem, czy przedsiębiorca mógłby kupić torbę niepakowanych Snickersów hurtem prosto od producenta, zapakować batony do osobnych opakowań opatrzonych logiem producenta i sprzedać je w takiej formie?

I troszkę bardziej podchwytliwe 😉 Czy mógłby sprzedać je pod swoją marką informując, że jest to baton Snickers, ale nie używając loga?

Pozdrawiam serdecznie!

Witam.
Sklep internetowy sprzedaje oryginalne duże próbki perfum ręcznie robione, wszystko legalnie. Czy na opakowaniu oprócz naklejki ze słownym opisem zawartości można nakleić taką z wizerunkiem flakonu z którego była sporządzana? Na stronie internetowej nie ma takiej informacji, że na opakowaniu zastępczym będzie naklejka z wizerunkiem flakonu.
Pozdrawiam

Dzień dobry,
W nawiązaniu do Snickersa: czy jeśli ktoś kupił Snickersa w sklepie i oddał mi go za darmo, czy mam prawa do sprzedaży Snickersa tak samo jak osoba od której go dostałem?

Pozdrawiam,
Michał

Dzień dobry.
Tak, ale w przypadku sporu będzie Pan musiał mieć dowód na to, że taki towar był legalnie wprowadzony na rynek przez właściciela praw do znaku.
Pozdrawiam

Witam.
Zamierzam produkować skórzane opakowania typu portfel, pokrowiec na klucze, etui telefoniczne itp. Wyroby np. pokrowce na klucze chciałbym sygnować logami aut różnych marek, poprzez baniesiony haft komputerowy. Znaki towarowe nie byłyby identyczne 1:1.
1. Czy muszę mieć pozwolenie właścicieli poszczególnych marek aut na wykorzystywanie ich loga? (Polski rynek zalany jest np. breloczkami z logo aut, Emblematami logo zamiennik na maskę auta w wersji 1:1….itp. działają nielegalnie produkując i rozprowadzając? )
2. Czy imiona typowo polskie to znaki towarowe? Imiona lub grupa krwi do sygnowania pokrowców na klucze chyba nie jest naruszeniem jakich kolwiek przepisów?
3. Jeżeli bym kupował od polskiego producenta takie wyroby sygnowane, który to producent nie ma pozwolenia na używanie wzorów na produktach i jako pośrednik bym sprzedawał je dalej na swoim terenie? Czy też i ja złamię prawo?
4. Czy jeżeli zamawialbym gotowe wyroby z takimi logami aut marek w innej firmie na zamówienie i sprzedawał dalej swoim klientom, to jest to naruszenie prawa czy nie?
Ostatnio spotkałem się z opinią, że jeżeli jakiś znak towarowy typu logo marki np. Ford, Opel, BMW, Chevrolet itp…jest ogólnodostępny w publicznych miejscach i dostępny dla cskego świata (internet) i nie jest przetwarzany w skali 1:1 to nie jest to naruszenie prawa.
Pozdrawiam
Paweł

Dzień dobry 🙂
Jestem fotografem i nurtuje mnie pewna kwestia: buduję od nowa swoje portfolio reklamowe i chciałabym sfotografować kupiony przeze mnie flakon perfum marki X. Chcę w ten sposób zaprezentować swoje umiejętności, pokazać, że potrafię zrobić zdjęcie reklamowe (choć samo zdjęcie jako tako reklamą nie będzie, tylko przykładem mojej pracy). Nie wiem jak to ugryźć, mogę/nie mogę w tym przypadku pokazać logo tych perfum na fotografii?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Witam, czy jak robię promocyjną ulotkę, na której jako nagroda jest np. piłka ADIDAS TELSTAR… i widoczne loga są na zdjęciu piłki, to czy mogę ją pokazać? Muszę dawać jakieś adnotacje?

Panie Mikołaju,

Jak wygląda kwestia wykorzystania loga znanej firmy w celach amatorskich? Np pomaluję sobie model w kolory Ferrari i umieszczę dla własnej przyjemności i ozdoby modelu logo czarnego konia. Czy np taka firma jak Ferrari w odniesieniu do osób prywatnych, które nie czerpią żadnych korzyści z wykorzystania loga (oprócz przyjemności patrzenia na swój model) może występować z jakimikolwiek „pretensjami” – np. żądać usunięcia loga z modelu po znalezieniu zdjęcia mojego modelu w internecie?

Pozdrawiam,
Przemek

Dzień dobry Panie Przemysławie.

Jeżeli korzysta Pan ze znaku towarowego w celach niekomercyjnych to w ogóle nie jest to przez prawo uważane za używanie znaku towarowego. Co innego, gdyby później takie modele Pan sprzedawał. Więcej na ten temat mówiłem w 14 odcinku mojego podcastu. Polecam się z nim zapoznać.

Pozdrawiam

Witam
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Przykład:
W nazwie działalności mam wpisaną nazwę Jan Kowalski A&M. Prowadzę produkcję podzespołów i na produktach umieszczam swoją nazwę A&M. Konkurencja produkuje podobne podzespoły i zaczęła umieszczać od pewnego czasu takie samo logo na swoich produktach jak nazwa mojej działalności A&M. Konkurencja nazywa się inaczej lecz używa mojej nazwy. Czy mogę coś z tym zrobić żeby nie używali takiego logo jak ja ? czy muszę takie logo rejestrować ? czy jest to zgodne z prawem co robi konkurencja?
Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam

Dzień dobry Panie Arturze.

Sprawa jest skomplikowana. Nawet bez rejestracji znaku towarowego Pana markę chroni prawo, choć stopniu minimalnym. Z konkurencją może Pan spróbować walczyć powołując się na naruszenie przysługujących Panu praw do niezarejestrowanego znaku towarowego.

Więcej dowie się Pan z nagrania:

Problem w tym, że taki spór będzie trudny i będzie Pan musiał wykazać, że konkurent wszedł w zakres Pana praw wyłącznych. Może się nawet okazać, że konkurent postanowi ukraść Panu markę rejestrując ją na siebie w Urzędzie Patentowym. Temu problemowi poświęciłem jeden z odcinków mojego podcastu.

Wiedząc o tych zagrożeniach zalecałbym najpierw zarejestrować znak towarowy a dopiero później kontaktować się z konkurencją.

Pozdrawiam

Dzień dobry, jak wygląda sprawa COSPLAYowych strojów znanych z komiksów jak np: superman. Czy jako krawiec mogę takie stroje uszyć dla moich klientów jeśli takie zamawiają, czy złamię prawo?

Dzień dobry. Mam zamiar otworzyć własną firmę jednoosobowa. Chciałabym haftować komputerowo na koszulkach loga klubów sportowych itp. Czy jest to legalne? Pozdrawiam

Witam
mam takie zapytanie, planuję stworzyć swój pierwszy blog o tematyce kulinarnej i teraz zastanawia mnie czy można zamieszczać na nim zdjęcia produktów z logiem firm/producentów czy także trzeba do każdego z osobna prosić o zgodę ?

Proszę o wyprowadzenie mnie z błędu. Czy mogę nadrukować sobie na bluzie szefa kuchni znak MasterChef lub Top Chef. Nie jestem kucharzem ani moja firma nie zajmuje sie gastronomią a branżą instalacyjną centralnego ogrzewania. Często natomiast występujemy na targach instalacyjnych na których dla odwiedzających targi, gotujemy na świeżym powietrzu różne potrawy i rozdajemy za free. Zakładam wtedy taką bluzę i rozdaję jedzenie. Bluza z rozpoznawalnym znakiem TOPChefa na pewno byłaby lepiej postrzegana jak bez niego.
Darek

Dzień dobry!
Bardzo ciekawy wpis, który skłonił mnie do przejrzenia też innych. Moje pytanie dotyczy hasła reklamowego. A mianowicie czy działającą w zupełnie innej branży mogę napisać że mój produkt X „…jest jak .Ferrari w garażu” i nie chodzi mi o logo tylko samą nazwę tej firmy. Podejrzewam że nie mogę tak zrobić ale może jestem w błędzie….

A co w przypadku gdy znak towarowy należy do zlikwidowanej firmy? Spółka została wyrejestrowana z KRS a ochrona znaku wygasa w 2019 roku?

Panie Mikołaju, prowadzę stacjonarny sklep meblowy z meblami tapicerowanymi szytymi na miarę. Jednymi z elementów jakie może wybrać klient są materiały obiciowe renomowanych producentów. Czy legalnym będzie zamieszczenie na stronie internetowej informacji jakich producentów materiały mamy w swojej ofercie wraz z logo, bez pisemnej zgody? Próbniki tych materiałów wraz z logo i informacją techniczną posiadamy fizycznie w sklepie, zostały nam one udostępnione przez przedstawicieli tych firm.

witam 🙂

Czy jeśli mam firmę z koszulkami własnych nadruków, i będę chciała wkomponować znak marki adidas-listki w grafikę to podlega to nielegalnemu użyciu cudzego znaku?
Czy jeśli owe logo użyje do stworzenia etui 3d na telefon jest to tez niezgodne z prawem?

Dzień Dobry Panie Mikołaju,

bardzo ciekawy artykuł. Jedna rzecz mnie zastanawia jeśli chodzi o używanie cudzych znaków towarowych – mianowicie architektoniczne wizualizacje koncepcji budynków. Chodzi o taką sytuację, w której budynek ma w parterze sklepy, chcemy pokazać że będzie tam w przyszłości najemca „X” np. Żabka, HM czy inny ogólnie znany podmiot. Co w takim wypadku – czy mamy prawdo do użycia znaku w takiej wizualizacji obiektu?

Panie Mikołaju, mam pytanie odnośnie wykorzystania produktów znanych firm na zdjęciach produktowych przygotowywanych do portfolio. Chcę założyć firmę zajmującą się fotografią wizerunkową i produktową. Czy mogę wykorzystać do przykładowych zdjęć (które będą dostępne na mojej stronie i social mediach i które będą reklamować daną usługę) produkty znanych marek z widocznym logo? Czy firmy te mogą zabronić mi korzystania z takich zdjęć lub co gorsza pozwać, nawet jeśli przygotuję je samodzielnie?

Obawiam się, że to może być problem. Proszę przeczytać artykuł o renomowanych znakach towarowych. Ich ochrona sięga daleko szerzej niż towary i usługi wskazane w zgłoszeniu. Jeżeli Pani zachowanie będzie uznane za czerpanie nienależnych korzyści to stanowi to naruszenie prawa.

Witam, Panie Mikołaju czY jeśli w logo firmowym chciałbym użyć ludzika lego (bez napisów lego itp – sam kształt) mam do tego prawo czy ludzik taki też może być chroniony prawnie? Dodam tylko, że firma potencjalnie nie ma żadnego związku z branżą chodzi o sam kształt ludzika który miałby być ikoną elektryka 🙂

Witam! chcialabym tworzyc torby zakupowe oraz poduszki ozdobne z uzycien napisu, loga i znaczkow Audi oraz Wolksvagena. Nie są to żywcem skopiowane znaki, lecz troche przerobione, dodany napis inny, zmieniony kolor. czy w takim wypadku musialabym podpisac jakas umowe licencyjna na wykorzystywanie znakow towarowych? pozdrawiam

Dzień dobry.
Czy można umieścić loga firm w CV?
Nie chodzi mi o firmy w których się pracowało, ale o loga / logotypy programów i systemów jakie się zna?
Dziękuję za odpowiedz.

Mam pytanie związane z handamde czy w przypadku zatopienia logo typu „batman”, używanych w filmie mogę takich znaków używać np zatapiając w naszyjnikach?

Panie Mikołaju,

A jak wygląda kwestia tzw. zamienników, czyli tańszych odpowiedników? Mają one własną markę, lecz w opisie zawsze jest informacja, że np. pasują do systemu marki X (przykładowo: kapsułki pasujące do ekspresów Dolce Gusto). Czy w opisach tych zamienników na e-sklepie, w reklamie itp., marka X musi być opatrzona R w kółku lub gwiazdką z opisem do kogo należy znak towarowy? Zauważyłam, że wiele sklepów internetowych tego nie robi.

Pozdrawiam serdecznie

Panie Mikołaju a co w przypadku sprzedaży produktów danego producenta we własnym sklepie internetowym, jednak bez umieszczania w nim jakichkolwiek znaków towarowych producenta? Chodzi o sprzedaż tych produktów pod własnym logo i nazwą.

Witam

Czy sformułowanie „Domek dedykowany jest dla większych lalek typu Barbie” stanowi naruszenie prawa zastrzeżonego znaku towarowego? Sprawa jest o tyle interesująca, gdyż nie dotyczy samej lalki, ale dobra komplementarnego jakim jest domek dla lalek, a sam znak towarowy jest użyty tylko jako przykład „lalki typu..”
Pozdrawiam

Dzień dobry Panie Szymonie.
Miałem okazję pomagać klientce, która była zaatakowana przez prawników Barbie za posługiwanie się tego typu określeniami. Jeżeli chciałby się Pan powiedzieć jak wybrnęliśmy z kłopotów zapraszam na telefoniczną poradę prawną. Gdyby był Pan zainteresowany to proszę o kontakt na: mikolaj@kancelarialech.pl
Pozdrawiam

Witam. Czy kupno domeny pl, com.pl, eu lub innej której pierwszym członem będzie nazwa popularnej firmy korzystającej z zarejestrowanej nazwy (registered), a następnie próba sprzedaży tej firmie tej domeny będzie legalne? Czy istnieje ryzyko że firma może wyciągać konsekwencje za użycie ich nazwy w domenie? Mówimy o samej domenie, nie stronie internetowej z zawartością.

Witam Panie Mikołaju,
Prowadzę sklep internetowy, gdzie sprzedaje artykuły producenta, które kupuje w dobrych cenach od firm które dystrybuują jego towar na rynku. Oczywiście jest narzucona cena w jakiej powinienem sprzedawać artykuły, których się nie trzymam. I tu pojawia się problem, cały czas firma X stara się pozamykać mi kanały do zakupu towaru, oraz wysyła pisma z kancelarii prawnych o braku zgody na używanie ich zdjęć produktów oraz używania zastrzeżonego logo firmy. Czy jest się czego obawiać, konkretnie zastraszeń o wstąpieniu na drogę sądową z tego powodu. Jak się ma prawo co do zmowy cenowej?

Dzień dobry Panie Patryku.
Takie praktyki mnie nie dziwią. Często pomagam nieautoryzowanym sprzedawcom. W skrócie da się prowadzić taką sprzedaż, ale trzeba się do tego dobrze przygotować. Jeżeli chciałby Pan skorzystać z mojej pomocy przy tym to proszę o kontakt na: mikolaj@kancelarialech.pl
Pozdrawiam

Prowadzę stronę gromadzącą informacje na temat aptek. Pojawiają się tam też apteki sieciowe, których logo chciałbym umieścić na stronie. Po prostu, aby użytkownik mógł szybko stwierdzić jaka to sieć aptek. Czy mogę zamieścić logo? Jeżeli nie mogę skopiować samego znaku graficznego, to czy mogę zrobić np. zdjęcie banera nad apteką (zawierającym logo) i wrzucić na stronę? Dzięki za artykuł. Pozdrawiam autora.
Michał

Dzień dobry Panie Michale.
Tutaj wraca jak zawsze temat tego czy to nie będzie przekroczenie dozwolonego użytku. O ile logo będzie trzecio, czwartorzędnym elementem treści i zostanie użyte wybitnie i jednoznacznie w celach informacyjnych to myślę, że nie powinno to być problemem. Trzymając się jednak litery prawa będzie to nadal korzystanie z cudzego utworu. Patrząc na to jednak bardziej życiowo to jeżeli tylko takie użycie znaku przynosi tym aptekom korzyści to wątpliwe aby ktoś chciał z tym walczyć. Jeżeli się jednak na to zdecyduje to moim zdaniem ma do tego podstawy. W końcu aby przekazać informację o aptece mógł Pan jedynie uzyć jej nazwy. Tak czy inaczej sprawa na granicy.

____ INFORMACJA DLA CZYTELNIKÓW____

Ten artykuł jest bardzo popularny.

Dostaję sporo zapytań w waszych indywidualnych sprawach. Są to tak na prawdę prośby o porady prawne. Odpowiedzi zawsze wymagały ode mnie poświęcenia czasu na analizę konkretnego przypadku. Niestety nie mam go tyle co kiedyś.

Jeżeli chcesz abym pomógł Ci w Twojej sprawie skontaktuj się ze mną. Chciałbym jednak abyś wiedział, że będzie to w ramach płatnej

porady on line

Formalnie wygląda to tak, że po wysłaniu do mnie opisu Twojego problemu wyceniam koszt telefonicznej porady prawnej. Jeżeli go zaakceptujesz i dokonasz wpłaty umawiamy dogodny termin na rozmowę.

Sama wycena takiej porady jest oczywiście darmowa.

Pozdrawiam
Mikołaj Lech

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 575 999 410