fbpx
Blog nagrodzony przez
Urząd Patentowy RP
Urząd Patentowy RP

W sieci wrze. Oznaczenie graficzne „Produkt polski” prawdopodobnie narusza prawo autorskie. Chodzi o to, że wykorzystano w nim komercyjny font. Użycie przez przedsiębiorcę oficjalnego logo „Produkt polski” staje się ryzykowne. Polska kreatywność podpowiada – A może by tak użyć innej szaty graficznej? Problem praw autorskich magicznie znika. Tylko czy jest to legalne?

.

Produkt polski

Sprawca całego zamieszania.
Znak z Rozporządzenia Ministra Rolnictwa.

Znak „Produkt polski”. O co w tym wszystkim chodzi?

Już od kilku lat mówiono, że w naszym kraju powinno się wprowadzić oficjalne oznaczenie artykułów rolno- spożywczych. Takie oznaczenie wskazywałoby, że dany produkt pochodzi z Polski. Cel był prosty – wspierać nasz patriotyzm gospodarczy.

Ze względu na historię, Polacy mają jakieś „ale” właściwie do każdego sąsiadującego kraju. Żeby nie było, na rodzime firmy również kręcimy nosem. Jednak czego by nie powiedzieć – swój to swój. Grymasimy, narzekamy, ale trzymamy się razem. Czemu by więc nie zrobić na złość Angeli Merkel i kupować u Polaka 🙂

Idea bardzo dobra, ale z realizacją wyszło… jak zawsze.

Pod koniec zeszłego roku znowelizowano ustawę o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Wprowadzono do niej art. 7b, który wskazuje, że po spełnieniu określonych wymogów, będzie można na swoim produkcie umieścić oficjalne logo „Produkt polski”.

Urzędowy znak graficzny „Produkt polski” budzi kontrowersje.

Jak donosi Gazeta Prawna, w logo użyto komercyjnego fontu. A pamiętaj, że specyficzny krój liter jest utworem w świetle prawa autorskiego. Tym samym, na korzystanie z takiego utworu trzeba mieć zgodę właściciela praw. Sprawa mocno się skomplikowała, na co wskazują wypowiedzi cytowanych w artykule prawników.

Zresztą wątpliwości może budzić w ogóle cała „oryginalna” koncepcja znaku. Wystarczy wpisać w Google frazę „produkt polski logo”, aby otrzymać wyniki do złudzenia przypominające twórczość naszych legislatorów.

Produkt polski - Google

Oznaczenie „Produkt polski” od lat używane jest w obrocie.

Jednym z powodów, dla których postanowiono ujednolicić wygląd graficzny tego oznaczenia, jest właśnie to, co widzisz powyżej. Przedsiębiorcy tworzyli własne grafiki ze słowami „produkt polski”. Mało tego, wiele takich znaków towarowych zarejestrowanych jest w Urzędzie Patentowym RP.

Produkt polski - Urząd Patentowy RP

Jest i niedawno zgłoszony znak, który bardzo mi się podoba:

Produkt polski Z-457147


W kontekście zarejestrowanych znaków towarowych należy zadać sobie pytanie:

Czy znowelizowana ustawa nie staje się przeszkodą do ich dalszego używania?

projekcie(!) ustawy ta kwestia była określona jednoznacznie:

Art. 7b. pkt 5

Zabrania się stosowania w oznakowaniu artykułu rolno-sporzywczego znaków odnoszących się do informacji „Produkt polski” niezgodnych z wzorem określonym w przepisach wydanych na podstawie ust. 4, nawet jeżeli dany artykuł spełnia warunki określone odpowiednio w ust. 1 albo 2.

Co ważne, w znowelizowanej ustawie powyższy punkt w ogóle się nie pojawia. Dodano za to art. 7b, który określa kiedy można używać określenia „Produkt polski”.


[Poniższy fragment zedytowano dnia 1.02.2017 r.]

Czy można używać logo „Produkt polski” z inną grafiką?

Jak widzisz, przepisy tejże ustawy nie zabraniają wyraźnie używania logo „Produkt polski”, z inną grafiką. Na stronach Ministerstwa również nie wskazano podstaw prawnych takiego zakazu. Początkowo założyłem więc, że czego przepisy nie zakazują, jest dozwolone.

I tutaj dziękuję za komentarz Pani Patrycji. Wskazała ona, że wszystko reguluje ustawa z 4.11.2016 r. o zmianie ust. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

A dokładnie jej:

Art. 2

Artykuły rolno-spożywcze, które są oznakowane znakiem graficznym zawierającym informację „Produkt polski” niezgodnym z wzorem określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 7b ust. 4 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mogą pozostawać w obrocie do dnia 31 grudnia 2017 r.

Oznacza to, że od 1 stycznia 2018 r. nie można posługiwać się logo „Produkt polski” w odmiennej niż oficjalna szacie graficznej. Co jednak z już zastrzeżonymi znakami? Mamy tutaj konflikt prawa. Ustawa prawo własności przemysłowej mówi bowiem:

Art.  153 ust. 1

Przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego używania znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Tym samym jedna ustawa zezwala na używanie takiego oznaczenia, a druga zabrania.

Przedsiębiorcy od lat promujący własne znaki „Produkt polski” są zmuszani do ich porzucenia. Aby nie narażać się na kary finansowe powinni od nowego roku używać oficjalnego logo. Oczywiście pod warunkiem, że ich produkty spełniają wymogi określone w art. 7b ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Dodatkowo użycie oznaczenia „Produkt polski” na towarach niespełniających wymogów ustawowych, może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji. Tak oznaczenie towary będą wprowadzać klientów w błąd.

Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, że jakiś nieuczciwy przedsiębiorca zapragnie zwiększyć sprzedaż, poprzez użycie  oznaczenia „Produkt polski”, w sytuacji kiedy jego produkty się do tego nie kwalifikują.

Co na to Urząd Patentowy RP?

Ciekawie sprawa może wyglądać w przypadku próby rejestracji nowych znaków.

Eksperci z Urzędu Patentowego RP rozpatrujący takie wnioski mogą żądać dowodów na to, że przedsiębiorca może posługiwać się określeniem „Produkt polski”. Urząd Patentowy informuje, że taką praktykę ma w odniesieniu do znaków, które sugerują ekologiczne właściwości oznaczonych nimi towarów.

Chodzi o niedopuszczenie do rejestracji znaków wprowadzających w błąd.

A tak będzie, jeżeli znak zawierający w sobie oznaczenie „Produkt polski”, z Polską będzie miał niewiele wspólnego.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną:

Jako rzecznik patentowy, specjalizuję się w rejestrowaniu znaków towarowych dla przedsiębiorców.

zastrzezenie-nazwy-firmy-kancelaria-lech-q
ebook-o-ochronie-marki

Podobał Ci się ten artykuł?

Pobierz darmowy eBook o ochronie marki
  • zawiera kluczowe informacje o ochronie marki
  • otrzymał wyróżnienie od Urzędu Patentowego
  • napisany jest prostym i zrozumiałym językiem
  • opisuje najczęstsze błędy przedsiębiorców
  • zawiera proste rady jak chronić swoją markę
  • pobrało go już ponad 1800 osób!

Tworzę także

Włącz się do dyskusji

Szybka Twoja reakcja Mikołaj. Temat mocno na czasie. Patrząc na zestawienie różnych znaków graficznych z nazwą Produkt Polski, ten jeden jedyny urzędowy w dotychczasowej postaci niczym nie wyróżnia się i to na starcie dyskwalifikuje go.
Po prostu firmy nie będą używały tego znaku jako swego rodzaju duma, element wyróżniający na opakowaniu lecz jako rzecz konieczną, aby ubiec konkurencję.
Polecamy ciekawy case redesignu oficjalnego znaku Made in Britain – http://www.designtagebuch.de/redesign-made-in-britain/

Dzięki Konradzie.
Musiałem wyszarpać trochę prywatnego czasu aby napisać ten artykuł, ale udało się. Co do artykułu, który podesłałeś to pokazuje on, że logo wskazujące na pochodzenie z danego kraju może być oryginalne i atrakcyjne wizerunkowo. Tutaj przykład, który podałeś:
Made in Britain
U nas ktoś poszedł po najmniejszej linii oporu.
Pozdrawiam

No to ja może ostudzę trochę te „wrzenie”…
Wszystko zostało już wyjaśnione, legalność, prawa autorskie, naruszanie dóbr…
W kwestii użycia fontów do nowego logo najlepiej zasięgnąć opinii w firmie zajmującej się od ponad pół wieku sprzedażą komercyjnych licencji do fontów: http://www.kentype.pl/produktpolski.html
Pozdrawiam i chętnie wyjaśnię pozostałe wątpliwości 🙂

Panie Pawle.
Przeczytałem artykuł. Widzę, że autor sięgnął do źródła i przyjrzał się zapisom licencji. Choć szczerze mówiąc ta licencja powinna być tłumaczona z pomocą grafika, bo niektóre pojęcia są dla mnie niejasne. Niemniej dobra robota 🙂
Pozdrawiam

Pozwolę się nie zgodzić. Stosowanie znaków graficznych niezgodnych z rozporządzeniem Ministra jest możliwe jedynie do 31.12.2017 r., o czym stanowi art. 2 ustawy z 4.11.2016 r. o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno -spożywczych: Art. 2. „Artykuły rolno-spożywcze, które są oznakowane znakiem graficznym zawierającym informację „Produkt polski” niezgodnym z wzorem określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 7b ust. 4 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mogą pozostawać w obrocie do dnia 31 grudnia 2017 r.”

Pani Patrycjo dziękuję za komentarz.
Faktycznie w dyskusji na ten temat pojawiały się głosy o konieczności zejścia z dotychczasowych oznaczeń. Jednakże nawet osoby z Ministerstwa, w wypowiedziach dla prasy, nie powoływały się przy tym na żadne źródła. A szkoda bo to by ułatwiło merytoryczną ocenę tej sprawy. W konsekwencji Pani komentarza, pozwoliłem sobie poprawić drugą część mojego artykułu.
Pozdrawiam serdecznie.

Panie Mikołaju,
czy to oznacza, że od 1.01.2018 r. w sklepach nie może być produktów z niewłaściwym logo , czy że do 31.12.2017 możemy wysłać towar do kontrahentów ze starym logo, a po 1.01.2018 r. już nie ?

Dzień dobry,
Bardzo dobry artykuł. Pomocny dla wszystkich firm, które stosowały, lub zamierzają stosować na swoich produktach logo „Produkt polski”. Pozostaje jednak nie omówiona sprawa dalszych losów stosowanych przez producentów znaków o podobnym znaczeniu, bo promujących polskie produkty np. „Dobre, bo polskie”. Czy wprowadzenie regulacji prawnych dot. znaku „Produkt polski” ma w intencji ustawodawcy ujednolicić, czyli zastąpić także tego typu oznakowanie produktów? Niektóre z nich są przecież zgłoszone, zarejestrowane i chronione w Urzędzie Patentowym.
Czy planuje Pan napisać kilka słów na ten temat?

Dzień dobry Panie Macieju. Co do dalszych losów znaków zarejestrowanych z wyrażeniem „produkt polski” to wydaje się, że ustawa niejako uniemożliwia dalsze legalne ich używanie (od stycznia 2018 r.). Z drugiej strony oznaczenia podobne typu właśnie „Dobre, bo polskie” raczej nie powinny mieć tutaj problemu. Jest to jednak moje prywatne zdanie. Początek przyszłego roku pokaże, czy prawo będzie egzekwowane i co do jakich oznaczeń urzędnicy będą się czepiać.

Dzień dobry Pnie Mikołaju proszę mi powiedzieć czy dla produktów z innej branży są wytyczne do stosowania loga Polski Produkt?Dziękuje za odpowiedź

Napisz do mnie mikolaj@kancelarialech.pl Zadzwoń +48 534 854 936