Slider
6 Lip

Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego.

Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego to podstawa, jeżeli myślisz o zastrzeżeniu swojej nazwy w Urzędzie Patentowym. Polega ono na sprawdzeniu, czy Twoje oznaczenie ma w ogóle szansę uzyskać ochronę. A powodów odmowy rejestracji może być wiele. Jeżeli więc zależy Ci na czasie i nie chcesz wyrzucać pieniędzy w błoto rozsądnie jest zacząć od badania.

 
 

Obecnie procedura zastrzegania znaku towarowego w Polsce trwa około 1 roku. Pomyślisz pewnie, że to dużo? Kiedyś było to ponad 3 lata, tak więc tendencja wyraźnie idzie w stronę skrócenia tego terminu.

 

Czym jest badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego?

Po wysłaniu wszystkich niezbędnych dokumentów twoja sprawa trafia na biurku eksperta.  Zrobi on dokładnie to samo co rzecznik patentowy (jeżeli mu to zlecisz). Dokona analizy wybranej przez Ciebie nazwy w kontekście znaków zgłoszonych w systemie międzynarodowym, regionalnym oraz krajowym, które posiadają ochronę w Polsce. Jeżeli w twojej branży znajdzie znaki identyczne lub podobne – dostaniesz odmowę. Podobnie będzie, jeżeli wybrana przez Ciebie nazwa z klucza nie będzie się kwalifikowała jako znak towarowy:

Art. 131.

1. Nie udziela się praw ochronnych na oznaczenia:

1) których używanie narusza prawa osobiste lub majątkowe osób trzecich;
2) które są sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami;
3) które ze swojej istoty mogą wprowadzać odbiorców w błąd […]

 

 

Jakie korzyści daje badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego?

Jeżeli badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego wykona dla Ciebie rzecznik patentowy nie będzie potrzeby czekania roku na decyzję Urzędu Patentowego. W przeciągu kilku dni dostaniesz odpowiedź czy wybrana nazwa ma szansę na rejestrację.

 

Dlaczego to takie ważne?

Wyobraź sobie, że zgłaszasz znak do ochrony a potem przez cały rok go promujesz. Zlecasz agencji reklamowej stworzenie strony www, logo oraz całej kampanii reklamowej. Przez rok starasz się pozycjonować swoją stronę, jeździsz po targach i konferencjach branżowych. Jednym słowem inwestujesz sporo swojego czasu i pieniędzy w wypromowanie nowej marki. I nagle dostajesz pismo, że na żadną ochronę nie masz co liczyć!

Nieciekawa perspektywa prawda?

 

Zawsze powtarzam moim klientom, że każdy wynik badania jest dla nich istotny:

    1. Nie ma kolizji. Wybrana przez ciebie nazwa jest „wolna”. Używając jej nie łamiesz prawa do cudzego znaku towarowego. Ochrona powinna być Ci przyznana.
    2. Jest kolizja. Jeżeli używasz tej nazwy w działalności gospodarczej, warto niezwłocznie ją zmienić. W przeciwnym razie, jeżeli właściciel chronionego znaku to zauważy, może zażądać od ciebie odszkodowania. Dostajesz więc informację o mogących nadejść kłopotach. Szybka reakcja pozwoli ci uniknąć problemów zanim tak naprawdę się pojawią.

 

Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego

Badanie dostarczy Ci informacji o zagrożeniach

Jeżeli działasz przez rzecznika patentowego, dostaniesz i inny rodzaj pomocy. Dzięki swojemu doświadczeniu jest on bowiem w stanie powiedzieć Ci jakie zmiany należy wprowadzić, aby zwiększyć szansę na uzyskanie ochrony. I często właśnie taka pomoc jest dla przedsiębiorcy najcenniejsza.

 

O kwestiach badania wspominałem już na łamach tego bloga kilkakrotnie. Faktycznie odnosi się ono do strategii firm dużych i małych. Co jednak najważniejsze przeprowadzona w odpowiednim momencie może uchronić przedsiębiorcę przed poważnymi konsekwencjami finansowymi. Podmiot, którego znak naruszono ma cały wachlarz narzędzi prawnych aby z tym walczyć.

 

Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego zawczasu więc ostrzeże Cię o tym zagrożeniu.

 

Fot.: LadikCC BY-NC

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się na subskrypcję. Powiadomię Cię o nowych artykułach.
Dodatkowo jako gratis otrzymasz mój eBook pt.:
„10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O OCHRONIE MARKI”


Mikołaj Lech

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:
+48 575 999 710,
mikolaj@lech.bydgoszcz.pl

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Dominik Wrzesień 6, 2014 o 15:24

(…)Jeżeli badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego wykona dla Ciebie rzecznik patentowy nie będzie potrzeby czekania roku na decyzję Urzędu Patentowego. W przeciągu kilku dni dostaniesz odpowiedź czy wybrana nazwa ma szansę na rejestrację (…)

Tej informacji potrzebowalem ,

Dziekuje Mikolaj .

Odpowiedz

Mikołaj Lech Wrzesień 6, 2014 o 20:35

Cieszę się, że pomogłem 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Artur Styczeń 10, 2016 o 22:57

Tylko, że to nie oznacza, że dana nazwa będzie zarejestrowana w ciągu kilku dni… Trzeba tak samo czekać ten rok. Chyba, że się mylę ?? 🙂

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 11, 2016 o 08:43

Zgadza się Pani Arturze. Badanie, które wykonuje rzecznik patentowy nie wpływa na szybszą rejestrację znaku w Urzędzie Patentowym. Daje jednak informację czy jest w ogóle sens zgłoszenia. U nas w kancelarii mogę powiedzieć, że 1 na 3 badania daje wynik negatywny. Zalecamy modyfikację znaku bo są znaki bardzo podobne.

Odpowiedz

Wioleta Listopad 25, 2015 o 08:46

Witam, jeśli w bazie zarejestrowana jest nazwa dwuczłonowa w tej samej branży w której chcę zarejestrować swój znak towarowy, a ja użyję tylko jednego członu i połączę z innym wyrazem to jest to naruszenie ?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Listopad 27, 2015 o 07:57

Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie ma jednej prostej reguły. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Iwona Styczeń 21, 2016 o 22:41

Czy to badanie zdolności rejestrowej jest płatne?

Odpowiedz

Mikołaj Lech Styczeń 22, 2016 o 07:56

Jeżeli zleci Pani badanie zdolności rejestrowej rzecznikowi patentowemu to taka usługa jest płatna.

Odpowiedz

Bartek Szczepański Czerwiec 21, 2016 o 10:29

Świetny blog!

Mam pytanie. Czy dwie różne firmy mogą zarejestrować ten sam znak słowny, z tym że jedna np. w systemie madryckim i tylko np. na Niemcy i Francję, a druga na Włochy i Wielką Brytanię?

Czy w takim wypadku tylko pierwsza firma będzie miała prawo do dalszej „ekspansji terytorialnej” ochrony znaku?

z góry dziękuję!

Odpowiedz

Mikołaj Lech Czerwiec 23, 2016 o 08:31

To zależy. Jeżeli firma jest nieduża i działa powiedzmy tylko na 2 kraje to teoretycznie w innych krajach ktoś może legalnie zarejestrować identyczne znaki słownej na identyczne towary lub usługi. Jednak jeżeli jest to firma bardzo dobrze znana w branży i to w skali międzynarodowej to może się pojawić zarzut zgłoszenia znaku towarowego w złej wierze. Duża firma może próbować takie znaki unieważnić. Czy jej się to uda zależy od konkretnego stanu faktycznego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: